ERR USA-s | Analüütik: USA-Hiina konflikt on hullem kui külm sõda

Foto: EBU/ERR

USA ja Hiina pinged ei näita leebumise märke, mistõttu on konflikti hakatud kutsuma uueks külmaks sõjaks. Harvardi analüütik Joseph Nye leiab, et praegune olukord on isegi keerulisem, sest mõnes küsimuses tuleb USA-l Hiinaga koostööd teha.

USA ja Hiina on viimastel kuudel võidelnud mitmel rindel: koroonaviirus, Hongkongi julgeolekuseadus, territoriaalsed nõudmised Lõuna-Hiina meres, uiguuride kohtlemine ja tehnoloogiaettevõtete luuramine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Külma sõja ajale sarnaselt on vastastikku suletud konsulaate. Alles esmaspäeval kehtestas Hiina vastusanktsioonid 11 USA kodanikule, kelle seas on ka senaatorid Marco Rubio ja Ted Cruz. Praegu ei ole sanktsioonide täpne sisu selge, kuid näiteks pangakontode külmutamine oleks lihtsalt sümboolne samm, sest vähestel ameeriklastel on Hiinas vara.

"Selle asemel, et astuda tähenduslikke samme nagu Hongkongi julgeolekuseaduse tühistamine ja uiguuride süsteemse represseerimise peatamine, otsustas Hiina kommunistlik partei vastata sümboolse ja ebaefektiivse tegevusega," kommenteeris Valge Maja pressiesindaja Kayleigh McEnany.

"USA on jultunud ja ebaviisaka sekkumisega Hongkongi ja Hiina siseasjadesse tõsiselt rikkunud rahvusvahelist õigust ja suhtlusnorme," märkis Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Zhao Lijian.

Seni on olukorda juhtinud USA ja Hiina lihtsalt proportsionaalselt vastanud.

Analüütikute arvates on hiinlased äraootaval seisukohal ja vaatavad, kas ameeriklaste poliitika muutub pärast presidendivalimisi. Sama plaan on ka USA liitlastel, kes on Xi Jinpingi ametisse astumise järel hakanud aina rohkem tundma Hiina survet.

"Hiina on oma rahvusvaheliste huvide demonstreerimisega muutunud järk-järgult jõulisemaks ja seetõttu on riigid, kes kogevad Hiina jõulise välispoliitika mõju esimest korda, hakanud selle vastu võitlema," rääkis Aasia ühiskonna poliitikainstituudi juht Kevin Rudd.

Vaatamata sellele, et meedias on Hiina ja USA konflikti võrreldud külma sõjaga, leiab Harvardi ülikooli riigiteaduste emeriitprofessor Joseph Nye, et praegune olukord on oluliselt keerulisem.

"Meil oli Nõukogude Liiduga väga vähe kaubanduslikku ja sotsiaalset kontakti. Meil on mõlemat palju Hiinaga, mistõttu on see olukord teistsugune. Sellele lisaks on mõned probleemid nagu kliimamuutus ja pandeemiad, millega me ei jõua kuhugi, kui me Hiinaga koostööd ei tee," selgitas Nye.

Ta lisas, et Hiina poliitika mõjutamine ei ole lihtne ja USA-l on selleks vaja ülimalt läbimõeldud strateegiat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: