Valgevene võimud peavad kinni ajakirjanikke ja tühistavad akrediteeringuid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1598711880000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ajakirjaniku kinnipidamine Minskis. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Vasily Fedosenko

Valgevene välisministeerium tühistas enne pühapäevaks kavandatud suurmeeleavaldust hulga välismaa väljaannete ajakirjaniku akrediteeringu. Riigist sunniti lahkuma Rootsi väljaande Dagens Nyheter ajakirjanik.

Valitsuse pressiesindaja Anatoli Glazi sõnul tehti seda riigi terroritõrjeametkonna soovitusel. 

Glaz ei täpsustanud laupäeval, mitu ajakirjanikku akrediteeringust ilma jäi, kuid Valgevene ajakirjanike liidu, toimetuste ja sõnumirakenduse Telegram kanalite andmeil on neid vähemalt 17 – Vabadusraadiost, Agence France-Presse'ist, ARD-st, Associated Pressist, Reutersist, Prantsuse rahvusringhäälingust ja Current Time'ist. 

Võimud sundisid riigist lahkuma Dagens Nyheteri fotograafi Paul Hanseni, vahendas Politico The Guardiani. Hansenile anti käsk lahkuda riigist 24 tunni jooksul ning talle kohaldati viie aasta pikkune Valgevenesse sisenemise keeld.

Suurbritannia välisminister Dominic Raab mõistis ajakirjanike kinnipidamise hukka ning kutsus üles Valgevene võime hoiduma ajakirjanike vastu suunatud tegevusest, kirjutas Politico.

"Ma mõistan hukka üle 50 ajakirjaniku, nende hulgas ka BBC ja kohalike ajakirjanike kinnipidamise Valgevenes," lausus Raab.

Juulis ähvardas 26 aastat võimul olnud president Aleksandr Lukašenko välisriikide meediaväljaannete ajakirjanikke riigist väljasaatmisega.

"Ma isegi ei räägi nende kallutatusest; nad kutsuvad üles massimeeleavaldustele," ütles ta ühel koosolekul. President nõudis, et sellistel juhtudel rakendataks meetmeid. "Pole mingit vajadust oodata valimiskampaania lõppu. Saatke nad välja, kui nad (välismeedia) ei järgi meie riigi seadusi ja kutsuvad rahvast üles maidanidele," sõnas ta. 

Neljapäeval pidas miilits Minskis kinni umbes 50 ajakirjanikku, kes kajastasid meeleavaldust. Ajakirjanike sõnul nõuti neilt oma telefonide üleandmist ja fotode kustutamist. Keeldujad viidi miilitsajaoskonda. Samuti esitati nende vastu süüdistused meeleavalduste reeglite rikkumise eest. 

Lukašenko on 9. augusti vaidlusalustest valimistest saadik silmitsi pretsedenditute meeleavaldustega. 

Valimiste tulemusi pole tunnistanud ka Euroopa Liit, mis valmistub kehtestama sanktsioone kõrgetele Valgevene ametnikele ning on kutsunud Lukašenkot üles dialoogile opositsiooniga. 

Lukašenko on järeleandmistest keeldunud ja süüdistanud läänt temavastases vandenõus.

Minskis avaldavad meelt naised, kinni on peetud kaks ajakirjanikku

Minski Võidu väljakul avaldasid laupäeval meelt naised, viimastel andmetel möödus pea viis tundi kestnud protestiüritus rahumeelselt ja ilma suuremate vahejuhtumiteta, teatasid meediakanalid.

Asjatundjate hinnangul osales meeleavaldusel umbes 10 000 inimest.

Peamiselt punasesse ja valgesse riietunud naised olid kogunenud väljakule mõlemale poole Iseseisvuse prospekti.

Jõustruktuurid olid toonud kohale sõidukid, millega kinnipeetavaid veetakse. Miilits hoiatas meeleavaldajaid ürituse ebaseaduslikkuse eest. Kohal viibis ka märulimiilits.

On teateid Raadio Vaba Euroopa ajakirjanike kinnipidamisest.

"Meie ajakirjanikud Aless Piletski ja Andrei Rjabtšik võeti Võidu väljakul kinni," teatas raadiojaama toimetus sõnumirakenduses Telegram.

Kinni nabiti ka Deutsche Welle korrespondent, teatas Valgevene Ajakirjanike Liit.

"DW ajakirjanik Pavljuk Bõkovski peeti kinni. Ta ütles, et teda sõidutatakse Oktoobri rajooni miilitsajaoskonda," teatas BAJ sotsiaalmeedias.

Suleti neli metroojaama, ütles Minski metroo kõneisik.

"Reisijate turvalisuse huvides sulgesime Oktjabrskaja, Kupalovskaja, Ploštšad Lenina ja Ploštšad Pobedõ metroojaamadesse sisenemise ja sealt väljumise. Rongid sõidavad neist peatustest ilma kinni pidamata mööda," seisis avalduses.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Interfax-AFP-BNS-Politico-ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: