Babariko algatus tõi Valgevene opositsioonis esile erimeelsused

Valgevene opositsioonilise presidendikandidaadi Valeri Tsepkalo esindaja Viktoria Tsepkalo (vasakul), opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja ning  presidendikandidaat Viktor Babariko kampaaniameeskonna juht Viktor Babariko s election te
Valgevene opositsioonilise presidendikandidaadi Valeri Tsepkalo esindaja Viktoria Tsepkalo (vasakul), opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja ning presidendikandidaat Viktor Babariko kampaaniameeskonna juht Viktor Babariko s election te Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Valgevene opositsiooni osad liikmed kritiseerisid teisipäeval partei loomise algatusega välja tulnud presidendikandidaadi Viktor Babariko seisukohti, paljastades sellega opositsioonijuhtide erimeelsused.

Enne 9. augusti valimisi vangistatud Babariko ütles oma videopöördumises, mis oli salvestatud enne tema vahistamist ning avaldati alles teisipäeval, et näeb esmaülesandena põhiseaduse reformi. Lisaks tõdes ta oma esinemised, et "meil ei õnnestunud valimisi võita".

Opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhonovskaja avaldas teisipäeval toetust partei loomise algatusele, kuid vaidles mõnede Babariko väidete vastu.

"Esiteks ei ole ma kategooriliselt nõus sellega, et meil ei õnnestunud valimisi võita. Kõik teavad, et see ei ole nii. Me võitsime, aga võitu püütakse meilt ära varastada. Just seepärast tulid inimesed massimeeleavaldustele, seetõttu algasid streigid ja just seetõttu protestib kogu meie ühiskond - tudengtest pensionärideni, sportlastest ettevõtjateni," ütles Tsihhanovskaja oma sotsiaalmeedia kanalis.

"Teiseks ei nõustu ma, et meie esimene ülesanne on põhiseadusreform. Selline eesmärgipüstitus ei vasta Valgevene rahva nõudmistele ning näib kahemõtteline, kuna (riigi senine liider Aleksandr) Lukašenko püüab sellega oma äraminekut edasi lükata, rääkides arusaamatust põhiseadusreformist ebamäärase aja jooksul," lisas Tsihhanovskaja.

"Ma mõistan, et Viktor Babariko salvestas oma pöördumise juba enne oma vahistamist, aga selle autorid peaks poliitiliste otsuste tegemisse vastutustundlikult suhtuma," lisas ta.

"Põhiseaduse ja läbirääkimiste osas. Päevakord on - koristada ära Lukašenko. Punkt," kirjutas hiljem oma sotsiaalmeediakanalis teine opositsiooniline presidendikandidaat Valeri Tsepkalo, keda võimud keeldusid registreerimast ning kes enne valimisi vahistamise kartuses Venemaale ja sealt hiljem Ukrainasse põgenes.

Tsepkalo sõnul on Lukašenko kaotanud oma legitiimsuse ning teda toetavad "ainult osa ametnikke ja kolm ringi kaitsemeeskonda iseseisvuspalee ümber". "Mitte mingil juhul ei tohi lasta ennast lobisema meelitada ning pidada põhiseaduse üle referendumit," ütles Tsepkalo.

Põhiseadusreformi on aktiivselt propageerinud Lukašenko ning seda ideed on toetanud ka Venemaa juhtkond. Milles reformi sisu peaks seisnema, ei ole väga selge.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: