Liibanoni president ärgitab kuulutama riiki ilmalikuks

Liibanoni president Michel Aoun.
Liibanoni president Michel Aoun. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Liibanoni president Michel Aoun ärgitas pühapäevases telepöördumises kuulutama riiki ilmalikuks.

"Ma kutsun üles kuulutama Liibanoni ilmalikuks riigiks," lausus Aoun, tunnistades riigi 100. aastapäeva eel vajadust "muuta süsteemi". Tema sõnul on see ainus viis kaitsta usulist mitmekesisust ja luua ühtsust.

"Liibanoni noored nõuavad muutust," ütles 85-aastane Aoun, ärgitades ühtlasi dialoogile, mis võib viia põhiseaduse muutmiseni.

Riigis on ametlikult tunnustatud 18 usundit või sekti, kellest suurimad on šiiidid, sunniidid, maroniidi kristlased, kreeka õigeusklikud ja druusid, ning parlamendikohad on jagatud võrdselt moslemite ja kristlaste vahel. Selle korra raames moodustatud valitsused on kergesti poliitilisse ummikusse jooksnud. 

Liibanonis juba kuid väldanud majanduskriisis, mis on toonud kaasa ulatuslikke proteste. Olukorda halvendas veelgi augusti algul kärgatanud ohvriterohke plahvatus Beiruti sadamas. 

Liibanoni mõjukad sunniidi poliitikud avaldasid varem pühapäeval toetust 48-aastase endise Saksa suursaadiku Mustapha Adibi saamisele uueks peaministriks. Protestileer tõrjus ettepaneku viivitamatult, öeldes selle olevat vastuolus vajadusega muutuste järele.

Konsultatsioonid uue valitsusjuhi leidmiseks algavad parlamendis esmaspäeval, vahetult enne Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni visiiti.

Aouni poliitiline liitlane, šiiarühmituse Hizbollah' juht Hassan Nasrallah ütles nädalavahetusel olevat end avatud Macroni ettepanekule sõlmida Liibanonis uus poliitiline pakt. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: