Euroopa Liit pole Ungari piirieranditega rahul

Piirpunkt Austria-Ungari piiril.
Piirpunkt Austria-Ungari piiril. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Robert Jaeger

Euroopa Liit kritiseeris teisipäeval Ungarit selle diskrimineeriva piiripoliitika pärast ning lubas välja pakkuda ühise lähenemise reisipiirangutele, mis aitaks kaasa ausamale võitlusele koroonaviiruse taaspuhkemise vastu.

Sageli Brüsseliga vastuollu minev Ungari kehtestas teisipäevast välismaalastele vähemalt kuu aega vältava sissesõidukeelu.

Meede teeb erandi nõndanimetatud Visegradi riikidele – Poolale, Slovakkiale ja Tšehhi Vabariigile.

Euroopa Liit pöördub Budapesti poole just seoses eranditega, sest siin võib näha liikmesriikide diskrimineerimist ning Schengeni alal kehtivate reeglite rikkumist.

"Kõik meetmed, mis ei ole vastavuses Euroopa Liidu õiguse aluspõhimõtetega tuleb kahtlemata kohe tagasi pöörata," säutsus Euroopa Liidu õigusvolinik Didier Reynders Twitteris.

Ta lubas, et Ungari vastava ministriga kõneldakse peatselt ja küsitakse asjaolude kohta täpsemat infot.

Samuti on komisjon lubanud avaldada lähipäevil soovitused, mille alusel saaksid liikmesriigid reisipiiranguid ühtlustada.

Koroonaviiruse kriisi alguses sulges mitu riiki ootamatult oma piirid ka teiste liikmesmaade jaoks.

Nüüd on enamus riike järginud lähenemist, mis arvestab viiruseolukorra arengut eri piirkondades. Paraku on ka see tekitanud erinevate lähenemiste mosaiigi, mida on kodanikel raske mõista.

Euroopa Komisjoni kõneisik tõi esile kolm valdkonda, kus ühine lähenemine on vajalik. Need on epidemioloogilise riski hindamise ühised kriteeriumid, riskipiirkondade värvikoodisüsteem ning kokkulepitud meetmed, mida rakendada riskipiirkonnast saabujate puhul (testimine ja karantiin).

Kuna piiripoliitika on Euroopa Liidus liikmesmaade endi korraldada, sõltub ühine lähenemine suurel määral heast tahtest.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: