Läti Balti reisimulli veel ei torgi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lätis ei peeta praegu mingeid läbirääkimisi Balti reisimulli tingimuste muutmise või uue riikidevahelise kokkuleppe üle, kinnitati "Aktuaalsele kaamerale" Läti terviseministeeriumist.

Naaberriikidele kahenädalase enese-isolatsiooni nõude osas erandeid ei tehta, sest just selle täitmine ja kontroll on aidanud Lätil üldist nakatumist ühiskonnas madalal hoida, leiavad eksperdid ja poliitikud. Samas lubab Läti nüüdsest otselende ka kõrgema haigestumusega Euroopa riikidesse.

Kahenädalane eneseisolatsiooni nõue on Lätis Euroopa madalaimat nakatumise taset vaadates hästi toiminud. Kui Läti suutis riiki saabuvaid inimesi jälgida suvisel tippajal, saadakse sellega hakkama ka sügisel, kui võib lisanduda Leedust ja Eestist saabujate järelevalve.

Läti politsei on viimastel kuudel kontrollinud kümneid tuhandeid eneseisolatsioonis olevaid inimesi ja kuu aja pärast hakkab Lätis tööle elektrooniline andmebaas.

"Peamine vahend, millega oleme seni edukalt kaitsnud oma rahvast suurest nakatumisest, on kahenädalane kohustuslik isolatsiooninõue. Kõigile neile,
kes saabuvad mõnest riigist, mille meie haiguste kontrolli keskus
on lisanud kollasesse või punasesse nimekirja ja kus haigestumus
on Lätist oluliselt suurem," ütles Läti peaminister Krišjanis Karinš.

Osalist eneseisolatsiooninõuete erandit hakkab Läti tegema professionaalsetele sportlastele. Kahenädalast eemalolemise nõuet testimisega asendada, nagu Eestis on tehtud, pole Läti haiguste ennetamise ja kontrolli keskuse esindajate sõnul praegu plaanis.

Läti valitsus otsustas lubada Riiast rohkem otselende - kõigisse Euroopa riikidesse, kus ei ületata kahekordset Euroopa keskmist nakatumise näitu ehk praegu 92 inimest 100 000 kohta. Lätis leitakse, et naabrid on 25 inimese piirmäära kokkulepet ühepoolselt juba mõnd aega eiranud ja see on loonud olukorra, kus Lätti naastakse Eesti või Leedu kaudu. Lennuliikluse tihendamise eelduseks on samuti kahenädalane isolatsiooninõue.

"Vähemalt naaberriikidega võrreldes tagab meie parema olukorra see, et meie poliitilised otsused rajanevad ekspertide seisukohtadele. Võin teile kinnitada - tehes tihedat koostööd kolleegidega Leedust ja Eestist - ,et naabrite tervishoiuministeeriumid on palju raskemas olukorras. Nende ekspertide nõukogu arvamusi, millega mu kolleegid lähevad valitsusse, korrigeeritakse poliitiliselt väga suurel määral. Ja nüüd näeme siis selle tulemusi," kommenteeris Läti terviseminister Ilze Vinkele. 

Homme õhtul selgub, kas Leedust või Eestist saabudes tuleb Lätis isolatsiooni jääda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: