Liimets viib Balti mulli teema valitsusse

{{1619607540000 | amCalendar}}

Välisminister Eva-Maria Liimets soovib valitsuselt mandaati läbirääkimisteks Läti ja Leeduga Balti reisimulli taastamiseks. Tema sõnul võiks esimene kõnelustevoor toimuda juba järgmisel nädalal.

"Meie eesmärk nendel konsultatsioonidel ongi teada saada, millised on arengud Lätis ja Leedus ning kuidas nad näevad edasisi võimalusi. Need konsultatsioonid vaatavad tulevikku, sest tuleb arvestada, et nädal-nädalalt on meie ühiskonnad üha laiemalt vaktsineeritud," ütles Liimets kolmapäeval ERR-ile.

"Mis puudutab nii-öelda Balti mulli laiemalt, siis kas on võimalik taastada see sarnasel moel, kui see oli möödunud aastal, on veel vara öelda. Kuid praegu tõepoolest planeerime Balti partneritega konsultatsioone, et arutada, mis meil on võimalik täpselt ette võtta," selgitas Liimets.

Tema sõnul on arutelude alustamiseks praegu õige aeg, kuna kõigi kolme riigi nakatumisnäitajad on suhteliselt sarnasel tasemel. "See ei ole veel sobival tasemel selleks, et ühiskondasid täielikult avada, kuid paras aeg on alustada ettevalmistustöid ja arutada, kuidas oleks see võimalik," lisas välisminister.

Lisaks tuleks Läti ja Leeduga arutada ka Euroopa Liidus eeldatavasti juunis käivituva koroonapassi teemat, mis peaks lihtsustama reisimist inimestel, kes on kas vaktsineeritud, põdenud või värskelt testi teostanud, märkis Liimets.

"Eesti on omalt poolt valmis pilootprojektis osalema. Kas ka Läti ja Leedu osalevad pilootprojektis ja meil on võimalik siin ühiselt kuidagi kiiremini edasi liikuda - need on need küsimused, mida me konsultatsioonidel plaanime arutada," rääkis ta.

Küsimusele, millal konsultatsioonid tulemusi võiks anda, vastas välisminister: "Täpsema ajaraami lahenduste leidmiseks saamegi paika panna siis, kui esimene ring konsultatsioone on ära peetud."

Välisminister ütles, et esimene kõnelustevoor on plaanitud järgmisse nädalasse.

Endine välisminister Urmas Reinsalu ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Balti mull lõppes eelmisel sügisel, kui Lätis oli nakatunute arv väike ja Läti kartis, et viirus võib levima hakata Leedu kaudu. Siis lubasid kolm riiki, et tulevikus Balti mull taastatakse.

"Mull saaks toimida sellisena, et meie peame Läti ja Leeduga kokku leppima väljapoolt territooriumit, kolmandatest riikidest tulevate inimeste usaldusmeeteme osas sama mudeli. Siin on Eestil kindlasti see erinevus võrreldes Läti ja Leeduga, et Läti ja Leedu nõuavad kõigilt inimestelt piiri peal testimist. Minu arusaama järgi selle usaldusmeetme üks eeldus on, et ka Eesti kehtestaks just muteerunud tüvesid arvestades selle põhimõtte, mida seni tehtud ei ole," rääkis Reinsalu.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: