Terviseamet soovitab kõik peod praegu ära jätta

Koroonatestimine lennujaamas
Koroonatestimine lennujaamas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Terviseamet rõhutab, et järgmised kolm nädalat on koroonaviiruse leviku peatamisel kriitilise tähtsusega ning seetõttu oleks mõistlik kõik peod ja perekondlikud kogunemised sel ajal ära jätta.

"Järgmised kolm nädalat on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks. Terviseamet soovitab edasi lükata või ära jätta kõik perekondlikud kogunemised, peod ja muud üritused," teatas amet pühapäeval.

Soovitatav on üritused lükata kolm-neli nädalat edasi ja seejärel olukorda uuesti hinnata. Riskide püsimisel või kõrgenemisel tasub üritus üldse ära jätta või lükata see kaugemasse tulevikku.

Kui üritus on täiesti vältimatu, tasub seda teha võimalikult väikeses seltskonnas, järgides kõiki terviseameti välja antud turva- ja ohutusnõudeid.

Vajadusel saad konsulteerida mõne terviseameti spetsialistiga.

Viimase ööpäevaga tehtud 1823 koroonatestiga avastati Eestis 50 viirusega COVID-19 nakatunut. Eesti viimase kahe nädala nakatumisnäitaja 100 000 inimese kohta tõusis 30,78-ni.

Terviseamet tõi välja ka meetmed, kuid saab peatada koroonaviiruse levikut.

- Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.

- Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitav kanda ka maski.

- Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida.

- Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.

- Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.

- Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.

- Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.

- Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.

- Laadi Google Play või App Store'i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: