X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Uus seadus piirab elektritõukerataste kiirust

{{1603893960000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Riigikogu võttis kolmapäeval vastu liiklusseaduse muudatused, millega luuakse kergliikuritele uus sõidukite kategooria. Elektritõukerattad suunatakse jalgratta- ja kõnniteedele ja maksimaalseks sõidukiiruseks on edaspidi 25 kilomeetrit tunnis.

Seaduses on nüüd kergliikuri mõiste, mille alla käivad eletritõukerattad, elektrirulad ja tasakaaluliikurid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See annab kõigile osapooltele selguse. Annab sõitjale selguse, annab tulevikus nendele korralaitseorganitele selguse, kes peaksid kontrollima seda, annab liiklejatele. Tekib selge raam," ütles riigikogu majanduskomisjoni juht, Isamaa liige Sven Sester.

Jalakäijate vahetus läheduses tuleb seaduse kohaselt sõita jalakäijat mitte ohustava kiirusega.

Kui liikleja on sellegipoolest sunnitud sõitma erandkorras sõiduteel, siis on alla 16-aastasel sõitjal vaja omada jalgratta juhtimisõigust, samuti peab ta kandma rihmaga kinnitatud kiivrit. Alla kümneaastane laps kergliikuriga sõiduteel sõita ei tohi.

Seadus kehtestab nõuded kergliikurite võimsusele ning nõuded helkuritele ja tuledele, peatumisele ja parkimisele. Nende rikkumisel sätestatakse ka trahvimäärad.

Täiendavalt täpsustatakse jalgrattureid, pisimopeedi- ja mopeedijuhte puudutavaid nõudeid, eelkõige nende asukohta teel ja tee andmise kohustustega seonduvat.

Riigikogu majanduskomisjoni liige Kalvi Kõva rääkis, et selle kõige üle teeb järelevalvet politsei, samas rõhutas, et esmajärgus tuleb liiklejatel endal õigesti käituda.

Eelnõu kohaselt tohib nii jalgratta kui tõukerattaga teed ületades teha seda vaid jalakäija kiirusel.

"Jalgrattur, pisimopeedi juht ja kergliikuru juht peavad teed ületama jalakäija kiirusega," ütles majanduskomisjoni liige, SDE-sse kuuluv Kalvi Kõva.

Tulevikus peab jalgrattur ja kergliikleja ette vaatama ka siis, kui ta sõidab mööda ratta- või kõnniteed ja ühtegi jalakäijat ei paista.

Eelnõu poolt hääletas 77 riigikogu liiget. Sotsiaaldemokraadid hääletasid eelnõule vastu, sest täpsustamata jäid näiteks jalgratturite ohutuse reeglid maanteel - see, et jalgratturist möödudes oleks vahemaa vähemalt poolteist meetrit.

"See eelnõu ei kaitse piisavalt jalakäijate ja jalgratturite ohutust," kommenteeris SDE-sse kuuluv riigikogu liige Raimond Kaljulaid.

 

 

Toimetaja: Barbara Oja, Madis Hindre, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: