Paljud kevadekuulutajad jäid sel korral Eestisse talvituma
Kuldnokka peetakse Eestis kevadekuulutajaks, tänavune petlik talv suutis lindude pea aga nii segi ajada, et tuhanded neist loobusid reisist Lääne-Euroopasse ja jäid paigale. Nüüd peavad nad prügimägedelt ja asulatest süüa otsima.
Kuigi veebruaris paukus korralik pakane, on tänavu Eestis talvitumas rekordiliselt palju kuldnokki. Kui tavaliselt loendatakse talvituvaid kuldnokki sadades ja mõnel aastal on neid ka kuni 2000, siis veebruaris on ainuüksi Pärnu lähistel loendatud kevadekuulutajaid tuhandete kaupa.
"Varasematel aastatel on siin mõnikümmend kuni paarsada kuldnokka olnud, aga tänavu tundub see number olevat ligi 4000 lindu. Varasem täppisloendus oli 2000 kuldnokka, aga nende suurte külmadega on neid linde veelgi rohkem koondunud siia," ütles linnuvaatleja Raivo Endrekson.
Prügilas pole söömas mitte ainult pärnakatest kuldnokad, nüüd kogunevad sinna ka Kesk-Eestisse jäänud linnud, kes külmalaine tõttu peavad süüa otsima mujalt.
Pakase saabudes koonduvadki kuldnokad asulatesse, prügilatesse või mererannikule, kus võib adruvallidest süüa leida. Aga kevadekuulutajaid võib näha ka linnumajades einestamas.
"Möödunud aastal oli aasta lõpp väga soe, sügis kestis aasta lõpuni, detsember oli väga soe. Lääne-Eestis veel jaanuari esimesel poolel ei olnud lund maas," põhjendab talvituma jäänud rändlindude suurt hulka ornitoloog Margus Ots.
Seetõttu loobusidki linnud iga-aastasest lennust Briti saartele, Põhja-Prantsusmaale, Hollandissse või Taani, kus nad tavapäraselt peaksid talvituma. Lindude pärast muretseda pole aga põhjust.
"Kuldnokad saavad päris hästi hakkama, nad leiavad piisavalt toitu. Aga miskit pole teha, üks osa kuldnokkasid, kes siia talveks jäänud on, ja kui see pakaseperiood kaua kestab, siis kahjuks seda talve üle ei ela ka," nentis Ots.
Et kõik Eestis talvituvad kuldnokad kokku lugeda, palub ornitoloogia ühing neist teada anda. Aga meeles tasub pidada, et kuldnoka nimi ja välimus talviti kokku ei käi.
"Me oleme harjunud, et kuldnokk on kollase nokaga, aga kollase nokaga on kuldnokk ainult pesitsuse ajal ja suhteliselt väikese perioodi aastast. Talvel on kuldnokk puhkesulestikus. Ta on küll täpilise sulestikuga, aga hoopis musta nokaga. Kui keegi näeb oma söögimaja juures süsimusta lindu kollase nokaga, siis see ei ole kuldnokk, vaid hoopis isane musträstas," selgitas Margus Ots.
Toimetaja: Merilin Pärli