Aumärgi saanud ettevõtja: vana kooli väärtused ei tohiks kaduda

Foto: ERR

Üks neist tublidest inimestest, kes sel nädalal said presidendilt aumärgi, on Kiviõlis tööriideid tootva õmblusettevõtte Svarmil juht Merle Roste. Svarmilis on kolmandik töötajaid osalise töövõimega, kuid ettevõtte juht toonitas, et tähelepanu ja head sõna vajavad kõik alluvad.

Autasu saamine tuli ettevõtjale suure üllatusena. "Ega ma ei usu seda siiamaani. Ma olen üritanud teha tööd edasi ja palju plaane on ning see teadmine pole jätkuvalt lõpuni kohale jõudnud. Ma millegipärast arvasin, et sellise tunnustuse võivad saada inimesed, kes on juba vanemas eas. Ja kes on rohkem pildil olnud.

Mulle tundus see nii veider, eelkõige selle tõttu, et me ei ole midagi teinud selle jaoks, ei poliitiliselt ega ka enda promomiseks, et meeldida kellelegi. Aga seda suurem on see tunnustus, kui sa teed oma tööd nii hästi, kui sa saad. Sa kaasad oma meeskonda ja sa oled oma meeskonna üle uhke  ja ma olen uhke. Ja siis veel selline tunnustus ka. Ma olen siiamaani sõnatu," ütles Roste "Aktuaalsele kaamerale".

Kiviõlis asuva õmblustehase enam kui paarisajale töötajatele on Merle Roste väga hooliv ülemus, ütles ettevõtte kvaliteedijuht Jaanika Säde.

"Merle on sõbralik ja positiivne liider, kellel on aega oma inimeste jaoks. Ma võin öelda, et ta on minu inimene, ja ma arvan, et kolleegid ei pane ka üldse pahaks, kui ma ütlen, et ta on meie inimene Tema juurde võib alati minna iga küsimusega. Ta võtab su vastu, on tal aega või ei ole aega, ta leiab selle aja inimeste jaoks," lausus Säde.

Rahvusvahelisse kontserni kuuluva ettevõtte juhina hindab Merle Roste ausust, nii tööandjana töötajate suhtes kui ka töötajate ausust tööandja ees. Roste sõnul on väga oluline töökultuuri osa ka tunnustamine.

"Saab tunnustada rahaliselt, saab tunnustada kiituskirjaga, kellele mis mõjub, seda ei tea ju kunagi. Aga minu arvates on kõige suurem tunnustus see, kui sa hommikul lähed liikuma ja ütled kõikidele tere. Või kui sa näed, et mõni on kurvema näoga, ja küsid, mis juhtus, ning ta usaldab sind ja jagab muret. Ja pärast võibolla tuleb ja ütleb aitäh selle eest, et sa pöörasid talle tähelepanu, aga keegi teine ei pööranud.

Tunnustus ei pea olema alati materiaalne. Inimesed ei usu seda, kuid mina ütlen, et see tunnustus võib olla ka väga hea sõna ja õlale patsutamine. Sa pead seda tegema vaid siiralt," ütles ettevõtja.

Valgetähe neljanda klassi teenetemärgi saamine andis Saaremaal sündinud, Ida-Virumaal sirgunud ning Tallinnas ülikoolis õppinud ja seal pere loonud Merle Rostele põhjuse teha kiiranalüüs sellest, mis on elus oluline.

"Mina koosnen oma minevikust ja ma olen üles ehitatud sellest, mida ma olen kogenud. Ja teekond veel jätkub. Täpselt sedasama sooviksin ma edasi anda oma lastele, nii palju kui see võimalik on, otsused teevad nemad ise.

Just seda, et arvestada teistega, hoolida. Ka kindlasti vana kooli tarkust. Ma väga hoolin sellest, et meie keskkonnas on ka vanemaid inimesi, keda tuleb rohkem toetada ja märgata. See algab väga lihtsatest asjadest, nagu istekoha pakkumine või ukse avamine. Minu arust on mõnes kohas näha, et need väärtused kipuvad kaduma. Mina ei tahaks, et need ära kaovad. Minu arvates on see oluline osa inimkonnast, kus üks generatsioon saab toetada teist generatsiooni.

Ma väga-väga tahan, et kunagi, kui minu eluraamat on läbi, siis lapsed võibolla mõtlevad: "Näed, ema oleks teinud nii- või teistmoodi." Ja see on nende jaoks mingiks elu edasi elamise mudeliks. Seda ei tea ju keegi. Aga see töö praegu käib. Ma arvan, et osa asju on tehtud, ja ma juba näen, et kasvavad tublid ja toredad noormehed, mille üle on mul puhas rõõm.

Ja täpselt samamoodi ka elu meie ümber – tunnustada, hoolida, aidata, see on väga oluline," rääkis Roste.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: