Esmaspäevast peavad Eestis oma liikumist piirama kümnest Euroopa riigist saabujad

Reisijad lennujaamas.
Reisijad lennujaamas. Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Alates esmaspäevast peavad Eestis oma liikumist piirama kümnest Euroopa riigist saabuvad reisijad.

Välisministeerium palub kõigil välismaale reisijatel põhjalikult tutvuda transiit- ja sihtriigi piiriületuse nõuetega ning hinnata oma reisi vajalikkust.

10. juunil valmisid Eestil ühtsetele Euroopa Liidu standarditele vastavad EL-i digitaalsed koroonatõendid: EL-i digitaalne COVID-i vaktsineerimise tõend, EL-i digitaalne COVID-i testi tõend, EL-i digitaalne COVID-i läbipõdemise tõend. Võrreldes patsiendiportaalist eelnevalt alla laetud tõendiga on uutel tõenditel QR-kood loetav vaid EL-i tingimustele vastava QR-koodi lugemise rakendusega. Sellest tulenevalt peaksid kõik seniste tõendite omanikud vajadusel patsiendiportaalist uue tõendi alla laadima. Piiri ületades tuleb ette näidata uus tõend, vana tõendit ei pruugita piiril aktsepteerida.

Enne Eestisse saabumist tuleb täita piiriületaja ankeet. Koroona läbipõdenud, selle haiguse vastu vaktsineeritud ja teised, kellele valitsuse korralduse kohaselt liikumispiirangud ei kohaldu, ei pea piiriületaja ankeeti täitma, kui nad läbipõdemist või vaktsineerimist tõendavad. Esitamisvalmis peavad olema läbipõdemist või vaktsineerimist tõendavad dokumendid, kuna neid võidakse piiril kontrollida.

Saabumine Euroopa Liidust, Euroopa majanduspiirkonnast, Schengeni alalt või Ühendkuningriigist

Eestisse saabumisel rakendub kümnepäevane liikumisvabaduse piirang neile, kes tulevad Euroopa Liidu, Euroopa majanduspiirkonna ja Schengeni ala riigist, mille nakatumisnäitaja on üle 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul.

Alates 14. juunist rakendub liikumisvabaduse piirang järgmistest riikidest saabujatele: Andorra, Belgia, Holland, Kreeka, Leedu, Läti, Prantsusmaa, Rootsi, Sloveenia ja Taani.

Liikumisvabaduse piirang ei rakendu neile, kes saabuvad riikidest, mille nakatumisnäitaja on alla 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul: Austria, Bulgaaria, Hispaania, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Küpros, Liechtenstein, Luksemburg, Madalmaad, Malta, Monaco, Norra, Poola, Portugal, Rumeenia, Saksamaa, San Marino, Slovakkia, Soome, Šveits, Tšehhi, Ungari ja Ühendkuningriik.

Saabumine väljastpoolt Euroopa Liitu, Euroopa majanduspiirkonda, Schengeni ala või Ühendkuningriiki

Vastavalt Euroopa Liidu Nõukogu soovitusele kolmandate riikide kohta on Eestisse võimalik reisida Austraaliast, Iisraelist, Jaapanist, Lõuna-Koreast, Rwandast, Singapurist, Taist ja Uus-Meremaalt. Kümnepäevane liikumisvabaduse piirang kehtib riikide puhul, mille nakatumisnäitaja on üle 16 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul, ehk saabudes Jaapanist ja Taist.

Saabudes riikidest, mis ei ole toodud Euroopa Liidu Nõukogu soovituse nimekirjas, kehtib kümnepäevane liikumisvabaduse piirang. Liikumisvabaduse piirangut on võimalik lühendada kahe testiga. Juhul, kui nende riikide kodanik, kellel on seaduslik alus Eestis viibimiseks, ületab riigipiiri korduvalt, peab ta tegema mõlemad testid Eestis.

Liikumisvabaduse piirangu aja lühendamiseks kehtib järgnev kord (saabudes nii Euroopast kui ka väljastpoolt):

(1) inimesed, kes ei soovi pärast Eestisse saabumist kümnepäevast liikumisvabaduse piirangut, võivad teha koroonaviiruse PCR testi juba välisriigis, kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist. Eestis olles on siis võimalik mitte enne kui kuuendal päeval pärast välismaal tehtud esimest testi teha teine test. Inimene vabaneb kümnepäevasest isolatsioonikohustusest enne tähtaega, kui mõlema testi tulemused on negatiivsed;

(2) inimesed, kes ei ole teinud testi kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist, võivad teha Eestis esimese testi kohe pärast riiki saabumist ning teise testi mitte varem kui kuus päeva pärast esimese testi tegemist. Kümnepäevase isolatsiooni võib lõpetada enne tähtaega juhul, kui mõlema testi tulemus on negatiivne.

Pärast esimest negatiivset testi on lubatud näiteks täita edasilükkamatuid ja vältimatuid töökohustusi; osaleda vältimatul perekondlikul sündmusel; naasta riiki, kust Eestisse siseneti, juhul kui reisimise põhjuseks on vältimatu töötamine, õppimine või perekondlik sündmus.

Välisministeerium juhib tähelepanu, et alates 7. juunist muutusid osaliselt Soome sisenemise tingimused (sh lennuliikluse kaudu lubatud töörändele).

Vaata välisministeeriumi veebilehelt täpsemat infot Eestisse saabujatele mõeldud piirangute kohta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: