Oru lossi virtuaalrännakul saab näha Pätsi suveresidentsi suurt saali

Foto: Blueray.

Toilas taastatakse järk-järgult virtuaalreaalsuse abil kuulsat teises maailmasõjas hävinenud Oru lossi, mis oli president Pätsi suveresidents. Uue elamusena saavad külalised heita pilgu lossi suurde saali.

Eelmisel suvel Oru pargis alanud virtuaalrännakud osutusid väga populaarseks ja nende abil on saanud ajas tagasi minna ligi 8000 inimest.

"Rekordpäeval külastas meid sada inimest. See oli arvestades meie seadmete ja töötajate arvu tõesti viimane piir selleks, et jõuda kõiki rännakule viia," rääkis virtuaalreaalsuse lahenduste looja Blueray VR-i suuna juht Egle Rääsk.

Uuel hooajal saab Toilas valida kahe ajarännaku vahel. "Teise rännaku finaal on suure saali rekonstruktsioon. Suurt saali me näitame tõesti väga detailselt," sõnas Blueray tegevjuht Mairo Rääsk.

Virtuaalreaalsuse loomisel on oma infokildudega aidanud kaasa ka kohalikud mälestuste kandjad. Näiteks suure saali kroonlühtri taastamisel oli abi inimesest, kel olid olemas lühtri originaaltükid.

"Pärast seda kui venelased olid Oru lossi maha põletanud, läks minu vanaonu sinna varemetesse kolama. Sealt ta leidiski väga palju erinevaid kristalle, mis olid vist kuskilt lühtritest pärit. Ja kuna ta oli ilumeelega inimene, siis ta riputas need kristallid endale kaabu külge," rääkis lühtritükkide omanik Anete Sillenbach.

"VR Toila 1938" arendajad soovivad minna lossis ka maatasapinnast allapoole.

"Meie suur unistus on liikuda edasi keldrikorrusele, mis sai 1935.-1936. aasta ümberehitustöödega täiesti uue ilme Olev Siinmaa rahvuslikust stilistikast kantud sisekujunduse näol, mis on ka Eesti arhitektuuriloos omaette peatükk," sõnas Rääsk.

VR Toila 1938. Autor/allikas: Blueray.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: