Toila Oru pargis saab virtuaalretkel vaadata Pätsi suveresidentsi

Toila Oru pargis saab nüüdsest minna virtuaalprillide ja audiogiidi abil ajas üle 80 aasta tagasi ja vaadata, kuidas nägid 1938. aasta suvel välja president Pätsi suveresidentsina tuntud Oru loss ja selle ümbrus.

Virtuaalretke "Toila 1938" abil saab iga soovija neljas punktis tunda end teise maailmasõja eelses Eestis. Pargis testmatka läbinud Irene Käosaar tunnistas, et ta poleks oma fantaasiates suutnud lossi ja parki sellisena ette kujutada.

"Väga vapustav elamus tõesti, minul emotsionaalse inimesena tuli lõpuks pisar silma: liikuda möödunud sajandi algusesse koos päikesetõusu, linnulaulu ja päikeseloojanguga. Ja kogu see lugu sinna juurde, mis on ju kurb, aga väga äge on, et see on niimoodi taaselustatud," ütles Käosaar.

Virtuaalmatkaks valiti 1938. aasta juulikuu, sest selleks ajaks olid Oru lossi taastamistööd jõudnud üldjoontes lõpule, ütles Tartu Ülikooli idufirma Blueray juhatuse liige, ajaloolane Mairo Rääsk.

"1938. aastal olid murepilved Euroopas juba üleval, kuid see ei olnud nii pilvine kui järgnev aasta, 1939. Ja selleks, et seda raskust oleks vähem ja seda rõõmu kasvõi sellest viivust oleks rohkem, siis otsustasime 1938. aasta kasuks," sõnas Rääsk.

Mairo Rääsk ütles, et nad valisid Oru pargi Tartu järel teiseks virtuaaltuuri kohaks sellepärast, et tegu on Eesti ühe põnevama mälupaigaga.

"See on ühelt poolt väga tähenduslik paik vene inimestele ja teisalt eestlastele, natuke erinevate aspektide pärast, aga see kulminatsioon või lõpp on ühesugune. Oluline on ka see, et siin pargis käib väga palju inimesi, ja ma olen kindel, et põhilised küsimused, mida siin küsitakse ja mida ma olen ka endalt korduvalt küsinud, on need, et kus see loss siin asus, milline ta oli, kuidas ta paiknes, mis siia lossi juurde veel kuulus, milline oli aed, milline oli park ja millised vaated siit avanesid. Seda kõike me proovime oma virtiaalreaalses rakenduses külastajatele pakkuda ja seda tunnetust saab vahetult tänase kogemusega võrrelda. See on väga oluline, et me pakume neid vaateid paikadest, kus enam midagi ei ole, aga kus me saame aja puudutust vahetult tajuda," rääkis ajaloolane, kes tunnistas, et materjale kuulsa lossi kohta oli säilinud üllatavalt vähe.

VR Toila 1938 Autor/allikas: BlueRay

Toila vallavanema Eve Easti unistus on 57 toaga kolmekorruselise Oru lossi taastamine, kuid ta jäi rahule ka virtuaaltuuriga.

"Toila vald on panustanud kõik selleks, et meil oleks võimalik siin Oru pargis tunda aegu, mis on meile kõigile ülioluline. Me ei saa endale lubada praegu veel Oru lossi, aga see-eest saame me seda teha virtuaalselt. Lisaks avasime pargis ka muusikaallee, kust kõlaritest tuleb klassikalist muusikat," sõnas vallavanem, kelle eestvedamisel paigaldati eelmise aasta suvel parki Konstantin Pätsi kuju.

Oru ehk Jelissejevi loss valmis 1899. aastal. Oktoobripöörde järel jäi loss hooldamata ja see taastati 1930. aastatel. Teises maailmasõjas loss hävis.

"VR Toila 1938" keskus on Toila gümnaasiumi juures avatud kolmapäevast pühapäevani kella 11-18.

VR Toila 1938 Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: