Taliban avaldas Afganistani ajutise valitsuse koosseisu

{{1631039580000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA

Afganistani osaliselt kontrolliv Taliban avalikustas ajutise valitsuse koosseisu. Uut valitsust hakkab liikumise pressiesindaja teatel juhtima Mohammad Hasan Akhund, asepeaminister on Talibani kaasasutaja Abdul Ghani Baradar.

"Veel luuakse osakond, mis hakkab üle vaatama valitsuse funktsioone. Mõned ministrid on veel kokku leppimisel. Vajalikud kandidaadid otsitakse ja nimetatakse ametisse," sõnas Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahid.

Talibani asutaja mulla Omari poeg Yaqub nimetati kaitseministriks, siseministri positsioon anti Sirajuddin Haqqanile, samanimelise võrgustiku liidrile. 

Haqqani on USA poolt ametlikult tagaotsitavate terroristide nimekirjas. Tema tabamise eest on välja pandud rahaline preemia.

"Kabinet pole täielik, see on vaid ajutine," ütles Mujahid valitsuse pressikeskuses Kabulis. "Me üritame kaasata inimesi ka teistest riigi piirkondadest."

Välisministriks nimetati Talibani läbirääkija Amir Khan Muttaqi. 

Talibani kõrgeim juht Hibatullah Akhundzada, kes ei ole kunagi avalikkuse ette ilmunud, käskis teisipäeval uuel valitsusel šariaadiseadustest kinni pidada. Tegemist on tema esimese sõnumiga alates Talibani võimuletulekust Afganistanis.

"Ma kinnitan kõigile kaasmaalastele, et nad teevad kõvasti tööd, et pidada kinni islami reeglitest ja šariaadiseadustest," ütles Hibatullah Akhundzada.

USA on mures Talibani valitsuse pärast, kuid otsustab tegude järgi

Ühendriikidele teevad muret Talibani teisipäeval nimetatud Afganistani valitsuse liikmed, kuid Washington kavatseb anda neile hinnangu tegude järgi, muu hulgas, mis puudutab võimaluse andmist afgaanidele vabalt lahkuda. 

"Täheldame, et väljakuulutatud nimistu koosneb eranditult isikuist, kes on Talibani liikmed või nende lähedased liitlased, ning et ei ole naisi. Samuti oleme mures mõnede isikute kuuluvuse ja tegevuse pärast," ütles välisministeeriumi kõneisik ajal, mil minister Antony Blinken pidas Kataris Afganistani teemal kõnelusi.

"Meie arusaama kohaselt on Taliban on esitanud seda kui ajutist kabinetti. Kuid me kavatseme hinnata Talibani selle tegude, mitte sõnade järgi."

Talibanil tuleb valitsusena tegeleda mitmete tõsiste küsimustega nagu terendavad humanitaar- ja finantskriisid. 

Taliban lasi meeleavaldusel maha kaks inimest

Afganistanis Herati linnas lasti teisipäeval meeleavaldusel maha kaks inimest ja veel kaheksa said vigastada, ütles kohalik arst.

Surnukehad toodi linna keskhaiglasse meeleavalduselt, ütles anonüümseks jääda soovinud arst.

"Neil kõigil olid kuulihaavad," ütles ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: