Perearstid soovitavad koolid lahti hoida

Rapla tervisekeskus
Rapla tervisekeskus Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Perearstid soovitavad riigil koolid lahti hoida ja soovivad vaktsineeritud õpilaste kontaktõppe säilimist. Perearstide hinnangul peaks kooliõpilased tegema kiirtesti kodus enne kooli minekut, kuna see on turvalisem nii õpilastele endile kui ka teistele lastele.

Perearstide selts, noorte perearstide ühing ja pereõdede ühing avaldasid pöördumise, milles paluvad riigi abi koroonakriisi lahendamiseks ja kahjude vähendamiseks.

Pöördumises seavad perearstid eesmärgiks hoida koolid avatuna, takistada koolikollete teket ja viiruse levikut koolides ja kogukondades, tõsta vaktsineeritusega hõlmatuse arvu nii üldpopulatsioonis kui ka noorte seas ja ennetada sotsiaalsest isolatsioonist, õpilünkadest ning infomürast tingitud häireid vaimses tervises.

Eesmärkide saavutamiseks paluvad perearstid hoida koolid ja huviringid avatuna nii kaua, kuni terviseametilt ei laeku vastupidist korraldust.

Koolide ja huviringide sulgemisel tuleb arvesse võtta, kas vanuserühmas on vaktsineerimine võimalik ja piirangute korral tuleks arvestada ka piirkondlikku ja asutusepõhist vaktsineerimisega hõlmatust.

Vaktsineeritud õpilaste kontaktõpe peab säilima. Koolide ja huviringide sulgemine on perearstide hinnangul viimane võimalus, milleni tuleb jõuda siis, kui kõik ülejäänud meetmed on ammendunud.

Koolikoldeid saab vältida kiirtestimisega ning teste tuleks teha kolm korda nädalas kodudes lapsevanema järelevalve all, mitte koolides, märgivad perearstid.

Kodus testimisel saab laps kohe koju jääda ja nakkusohtlik laps ei jõuaks enne testitulemuse selgumist kodust välja. Ühtlasi märgivad perearstid, et lapse jaoks on kodus testimine turvalisem ja positiivne testitulemus ei mõjuks sel juhul stigmana. Ühtlasi võib testi võtmine panna lapse aevastama, mis paiskab õhku palju viiruseosakesi.

Perearstide hinnangul tuleb haridusasutustes ühtlustada koroonaviiruse sümptomitega inimeste ja nende lähikontaktsete edasise käsitlemise taktika.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: