EL-i ja Idapartnerlusriikide tippkohtumise peateema on Ukraina

Brüsselis kogunesid kolmapäeval Euroopa Liidu ja Idapartnerlusriikide juhid. Kohtumise eel hoiatasid Euroopa juhid Venemaad võimaliku sõjategevuse eest Ukrainas.

Kohtumine idapartnerlusriikidega ei saanud tulla õigemal ajal. Kreml näitab märke agressiivsuse kasvust ning nende riikide ühiseks jooneks ongi lähinaabrus Venemaaga. Kõige pinevam on olukord seoses Ukrainaga, mille piirile Venemaa vägesid koondab.

Kolmapäeval kohtusid Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga ka Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

Kohtumisele kahjuks kaameraid ei lubatud, kuid Scholz hoiatas Kremlit täna hommikul Bundestagis peetud kõnes: "Juhuks kui kõik pole veel mõistnud, mida mu eelkäija ütles. Igal (Ukraina) territoriaalse terviklikkuse rikkumisel on hind - kõrge hind. Koos oma Euroopa ja transatlantiliste partneritega räägime selles küsimuses ühehäälselt."

Samasugust sõnumit kandis ka Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni Strasbourgis Euroopa Parlamendile peetud kõne.

"Meie vastus igasugusele edasisele agressioonile võib viia seniste sanktsioonide tohutule laiendamisele. Ja loomulikult oleme valmis lisaks võtma kasutusele seninägematuid meetmeid, millel on Venemaale tõsised tagajärjed," hoiatas von der Leyen.

Tegelikult on Euroopa Komisjon juba võimalike sanktsioonide paketi välja töötanud, kuid jätab selle esialgu sahtlisse üllatuseks.

"Aga üle kõige kutsun ma Venemaad olukorda de-eskaleerima, otsima diplomaatilisi lahendusi ja järgima oma rahvusvahelisi kohustusi. Konfliktid tuleb lahendada rahumeelselt," rõhutas Euroopa Komisjoni juht.

EL-i Idapartnerlusriikide tippkohtumiselt suuri otsuseid oodata ei tasu. Ürituse peamiseks sõnumiks ongi see, et Euroopa Liit pole oma idapoolseid naaberriik unustanud ning soovib neid võimaluste piires toetada.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: