Kiik: delta tüve taandudes võiks tuua tagasi negatiivse testi tõendi
Tervise- ja tööminister ütles ERR-ile, et kui viiruse risk ei ole enam nii kõrge ja delta tüvi peaks taanduma, on võimalik tagasi tuua negatiivse testi tõend.
"Haiglaravi vaates kaitseb ikkagi vaktsineerimine, mitte negatiivse testi tegemine," tõi Kiik välja põhjuse, miks valitsus pole seni koroonapassi kõrvale toonud tagasi võimalust külastada avalikke sündmusi negatiivse testitõendi alusel.
"Praegu on vara lõplikke otsuseid teha, lähinädalad on arutelude ja andmete kogumise koht. Aga kui me peaksime nägema, et omikroni tüve laine ei too kaasa olulist hospitaliseerimise tõusu, siis on juba valitsuse kaalutluse otsus, kas tuua tagasi nii-öelda negatiivse testi tõend ühe alternatiivina erinevatele üritustele ligipääsu saamisel."
Kiik viitas, et sel ja järgmisel nädalal kehtivad koroonatõendi reeglid veel muutmata kujul ning alles seejärel võib valitsus kaaluda järgmiste otsuste langetamist.
Ministri sõnul on juba praegu ette näha, et nakatumine kasvab jätkuvalt, kuid alates septembrist on valitsuse eesmärk olnud tagada tervisesüsteemi toimimine, haiglate vähene koormus ning seetõttu on vähem tähelepanu pööratud inimeste nakatumisest hoidmisele.
"Nüüd, kus omikroni tüve puhul näeme, et haiglakoormus ei liigu nii kiiresti kaasa, siis on veelgi selgem, et me ei saa nakatumisnumbrist üksinda väga suuri järeldusi teha ja meetmete üle otsustada," ütles Kiik.
Lisaks tõi Kiik välja, et nii teadusnõukoda kui ka valitsus on seisukohal, et praegu kehtiv riskimaatriks tuleb üle vaadata. "Praegu oleme sellises skisofreenilises olukorras, kus ühe näitaja alusel oleme kollasel ehk keskmisel tasemel, teise näitaja alusel punasel ehk väga kõrgel riskitasemel."
Ta tõi välja, et inimene, kes on tõhustusdoosiga vaktsineeritud, on tegelikkuses sisuliselt rohelisel riskitasemel, kahe doosiga vaktsineeritud keskmisel riskitasemel ning vaktsineerimata inimesed kõrgel riskitasemel.
Toimetaja: Karel Vähi