Euroopa Kohtu hinnangul on Lux Expressil alust küsida riigilt hüvitist

Euroopa Kohus kirjutas kolmapäeval Lux Expressi advokaadile saadetud kirjas, et kui riik seab ettevõttele avaliku teeninduse kohustuse, nagu on seda bussifirmale pandud kohustus vedada erivajadusega inimesi ja lapsi tasuta, siis ei saa riik keelduda ettevõttele hüvitise maksmisest.

Lux Express Estonia AS pöördus 2019. aasta juulis Eesti riigi vastu kohtusse taotlusega tunnistada põhiseadusvastaseks ühistranspordiseadusega pandud kohustus vedada riigipoolset hüvitist saamata kommertsliinidel tasuta eelkooliealisi lapsi ning puudega isikuid.

Asja menetlev halduskohus otsustas küsida enne oma otsuse tegemist hinnangut Euroopa Kohtult, kas lisaks riigisisesele õigusele reguleerib tasuta sõidu kohustust ka Euroopa Liidu õigus. Euroopa Kohus kirjutas kolmapäeval Lux Expressi advokaadile saadetud kirjas, et kui riik seab ettevõttele avaliku teeninduse kohustuse, siis ei saa riik keelduda hüvitise maksmisest.

Lux Expressi juhatuse liige Ingmar Roos ütles ERR-ile, et Euroopa Kohtu seisukoht ei tule talle üllatusena. Tema sõnul järgneb nüüd palju bürokraatiat, kuid Euroopa Kohtu hinnang on seiskoha tellinud halduskohtule siduv.

"Oleme tegutsenud pikka aega kahjumlikult ja see koormis (kohustus vedada teatud reisijategruppe tasuta - toim.) on olnud meile nagu kivi kaelas," ütles Roos.

LuxExpress nõuab riigilt tagasiulatuvalt kolme aasta eest hüvitist kaks miljonit eurot.

Senises kohtumenetluses on Eesti riiki esindav MKM väljendanud seisukohta, et ühistranspordiseadusega bussivedajatele pandud kohustus teenindada eelkooliealisi lapsi ja puuetega isikuid tasuta, ilma hüvitist saamata, ei ole oma olemuselt avaliku teenindamise kohustuse panemine. Ministeeriumi pressiesindaja sõnul nõuab ettevõte ühistranspordiseaduse paragrahv 34 põhiseadusevastaseks tunnistamist ja riigilt kahju hüvitamist.

MKM ei olnud nõus Euroopa Kohtu seisukohta kommenteerima. "Tegu on kohtujuristi ettepanekuga ja kohtuasjal pole veel lõplikku otsust.
Kui menetlus jõuab lõpuni, saame kommenteerida selle võimalikku mõju," ütles MKM-i esindaja reedel.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: