X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Bussifirma tahab riigilt tasuta vedude eest kaks miljonit eurot hüvitist

Foto: Priit Mürk/ERR

Euroopa Kohus otsustas, et Eesti ei oleks tohtinud nõuda bussifirmadelt koolieelikute ja puudega inimeste tasuta vedamist ning nüüd tuleb riigil maksta bussifirmadele hüvitist kuue aasta jooksul saamata jäänud piletitulu eest. Lux Expressi ja Sebe omanikfirma soovib saada kaks miljonit eurot.

Eestis kehtib juba aastaid seadus, et puudega inimesi ja koolieelikuid peavad bussifirmad vedama tasuta. Sel aastal aga otsustas Euroopa Kohus, et riik sellist koormist bussifirmadele panna ei tohi.

Aastaid Eesti riigiga kohut käinud Lux Express on nüüd summad kokku löönud ning tahab riigilt saada kuue aasta eest hüvitist suurusjärgus kaks miljonit eurot.

"Meie vaatame enda andmetele otsa ja üritame tuletada seda numbrit, mis võtab arvesse seda, et Lux Express vabatahtlikult noortele, eakatele, võib-olla ka eelkooliealistele loomulikult mingit soodustust annaks, mis võtab ka arvesse seda, et kui sõitja oleks pidanud pileti eest maksma, siis neid oleks veidikene vähem olnud," selgitas Lux Expressi juhatuse liige Ingmar Roos.

Tema sõnul saab sõitjate arvu vähenemise arvutamiseks võtta aluseks tasuta bussisõidu eksperimendi maakonnaliinidel, kus prii sõit tõi bussi üksjagu sõitjaid juurde.

Roos ei varja, et just tasuta bussisõit oli viimane piisk karikasse, miks kohtutee ette võeti.

"See seadusevastane olukord on väga pikalt kestnud. Küll aga muutus ta vedajate jaoks väga tugevasti meie ärihuvisid ja õiglustunnet riivavaks pärast seda, kui riik tasuta ühistranspordi maakonnaliinidel juurutas," ütles Roos.

Bussifirma ja majandusministeerium oleksid pidanud 25. novembriks hüvitise suuruses kokkuleppele jõudma, kuid ministeerium palkas audiitorfirma Lux Expressi välja pakutud lahenduse kontrollimiseks.

"Selle hüvitamise arvestamisel tuleb võrrelda olukorda, kus seda vedamise kohustust ei oleks olnud ehk teisisõnu, kui oleks olnud täispileti hind, siis väga paljud reisijad ei oleks ilmselt seda kasutanud, oleks näiteks Elroniga sõitnud või jätnud üldse sõitmata," kommenteeris majandus- ja taristuministeeriumi teede- ja raudteeosakonna juhataja Ain Tatter.

Sebe ja Lux Expressi omanikfirma käes on pool Eesti bussiturust, aga Tatteri kinnitusel makstakse samadel alustel hüvitist ka kõigile teistele bussifirmadele.

Kuna praeguses seaduses on kirjas, et riik koolieelikute ja puudega inimeste vedamise eest hüvitist maksma ei pea, siis pärast Euroopa Kohtu otsust tuleb seadust muuta.

"See periood, kui kaua hüvitatakse kohustuste täitmist, sõltub sellest, millal uus seadusemuudatus vastu võetakse," ütles Tatter.

Praegu on bussifirmadel jätkuvalt kohustus lapsi ja puudega inimesi tasuta sõidutada. Kas prii sõit säilib ka edaspidi, pole veel selge. See selgub Tatteri sõnul pärast uue seaduse vastu võtmist.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: