Päästeamet: Vormsi ja Hiiumaa rannikualad said suuremast reostusest puhtaks

Reedel ja laupäeval toimunud suuremahuliste reostuskorjetööde käigus said nii Vormsi, kui Hiiumaa rannikualad suuremast reostusest puhtaks, teatas päästeamet.

Kohapealsete päästetööde juhi Hannes Aasma sõnul said vabatahtlike abil kõik planeeritud alad koristatud.

"Eile sai puhtaks Vormsi saare rannaala ja täna tehti suuremast masuudihulgast puhtaks kogu Hiiumaa kirderannik ja laiudki," ütles Aasma. 

Paraku jäi öösel tõusnud vee alla Kärdla ja Lehtma vaheline Tareste lahe karjamaa osa ja mõned väiksemad lõigud veel. "Neid alasid monitoorime tähelepanelikult edasi, sest sellelt alalt on tõenäoline leida masuuti, kui veetase taas alaneb," ütles Aasma.  

Laupäevastel Hiiumaa koristustöödel osales ligikaudu 110 vabatahtlikku, kelle töid ja tegemisi koordineeris 20 Päästeameti töötajat.

Lääne regionaalse staabi juhi Vaiko Vatsfeldi sõnul on nädala jooksul saarte rannikutelt kokku kogutud  6,1 tonni masuudijäätmeid, millest Hiiumaalt ca 2600 kilo ja Vormsilt ca 3500 kg.

"Merevee tõusud ja tuule suunad võivad reostuse liikumist mõjutada ning jätkuvalt masuuditükke randa uhtuda, seetõttu võib rannaaladel tõenäoliselt veel mitmeid nädalaid leida reostuse jääke. Jätkame pidevat rannikuääre seiramist, et reostuskorjetöödega jätkata koheselt, kui tekib vajadus," kinnitas Vatsfeld.

Päästeamet palus masuudijääkidest teatada riigiinfotelefonile 1247.

Masuudi kogumise konteinerid on jätkuvalt Kärdlas Hausma ujumissilla juures, Tahkuna tuletorni parklas, Lehtma sadama parklas ja Lõimastu parklas.  

Päästeameti juhitava ulatusliku rannikureostuse likvideerimisega tegelesid ka Hiiumaa ja Vormsi vallad, Haapsalu linn ning keskkonnaamet. Koristusaktsiooni toetasid Palade põhikool, politsei- ja piirivalveamet, Kaitseliit, Eestimaa Looduse Fond, leskkonnaagentuur ning TS Laevad OÜ. 

Vormsi rannikule jõudis masuudireostus eelmisel nädalal ning liikus pühapäevaks lisaks Vormsile ka Hiiumaa rannikule. Kohalike omavalitsuste ja ametkondade koostöös alustati koheselt reostustõrjet, kuid saastuse ulatuslikkuse ja koristustööde keerukuse tõttu asus alates esmaspäevast sündmust juhtima päästeamet. Tahke kütteõli Eesti vetesse jõudmise tekkepõhjus on veel selgumata, kuid ulatuslikult sai reostatud 50 kilomeetrit Hiiumaa ja 21 kilomeetrit Vormsi rannikut. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: