Kaks suurimat USA panka peatasid Vene riigivõla teenindamise

JP Morgan Chase & Co. peakontor New Yorgis
JP Morgan Chase & Co. peakontor New Yorgis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mike Segar

USA kaks suurimat panka JPMorgan Chase ja Goldman Sachs on lõpetanud Vene Föderatsiooni võlakohustustega tegelemise, vahendab Interfax.

Allikate sõnul otsustasid JPMorgan Chase ja Goldman Sachs Group taganeda Venemaa võla teenindamisest peale USA rahandusministeeriumi välisvarade kontrolli (OFAC) otsust keelata USA turuosalistel osta nii uusi kui ka olemasolevaid Venemaal emiteeritud võla- ja aktsiaväärtpabereid.

"Kooskõlas OFAC-i ajakohastatud juhistega ja Goldman Sachsi Venemaaga seotud tegevuste järkjärgulise lõpetamisega ei tegele ettevõte enam Venemaa üksustega koos turu kujundamisega," ütles üks pankadest avalduses.

OFAC teatas varem, et ei pikenda litsentsi, mis võimaldas kuni 25. maini Venemaa rahandusministeeriumi ja Venemaa pankade võlakohustuste maksete laekumiseks vajalikke tehinguid.

Venemaa rahandusministeerium teatas avalduses, et USA otsus rikub eelkõige välisinvestorite õigusi ning õõnestab usaldust lääne finantssüsteemi vastu.

Vene rahandusministeerium kinnitas, et vastutava laenuvõtjana kinnitab ministeerium oma valmisolekut jätkata kõigi võlakohustuste teenindamist ja tagasimaksmist. Kuna Venemaa ei saa enam teenindada oma võlga USA dollarites, siis jätkatakse selle tegemist Vene rublades koos võimalusega konverteerida need algvääringusse vastava makseagendi kaudu.

Rahandusministeeriumi esindaja Anton Siluanovi sõnul ei ole praegusel olukorral mingit pistmist 1998. aastaga, mil Venemaa oli maksevõimetu. Praegu on Venemaal olemas raha võla tasumiseks, kuid puudub võimalus.

Siluanov teatas ka, et 23.–24. juuniks, mil maksegraafiku alusel peaks Venemaa tegema järgmised võlakirjamaksed, valmistab Venemaa ette mehhanismi, mis võimaldab teha arveldusi ilma USA võimude loata.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: