Vene kohus käskis kuuks ajaks peatada Kaspia naftatorujuhtme töö

Kaspia naftatoru pumbajaam Kasahstanis
Kaspia naftatoru pumbajaam Kasahstanis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mariya Gordeyeva/File Photo

Kohus Venemaal käskis seisata Kaspia torujuhtme töö. Torujuhe kulgeb läbi Venemaa ja selle kaudu liigub Kasahstani nafta ekspordiks maailmaturule, vahendab Reuters.

Kaspia torujuhtme konsortsium haldab üht maailma suurimat naftatorujuhet, mis saab alguse Kasahstanist ja kulgeb läbi Venemaa kuni Musta mereni.

Kaspia mere torujuhtme kaudu liigub umbes üks protsent kogu maailma tarbitavast naftast. Konsortsiumi osalised on ka USA ettevõtted Chevron ja Exxon.

Torujuhtme konsortsiumi suurosanik on Venemaa (31 protsenti), millele järgneb Kasahstan (20,75 protsenti), ettevõtted Chevron (15 protsenti), Lukoil (12,5 protsenti), Exxon (7,5 protsenti), Rosneft-Shell Caspian Ventures Limited (7,5 protsenti) ning rida väikeaktsionäre.

Kahe USA naftaettevõtte sõnul puudutab kohtuotsus naftaleketega tegelemist.

Ettevõtted ei soovinud kohtuotsust täiendavalt kommenteerida.

Naftajuhtme kaudu eksportis Kasahstan 54 miljonit tonni naftat läbi Musta mere. Varem tarnis riik maailmaturule ligikaudu miljon barrelit naftat ööpäevas.

Märtsis peatas Venemaa torujuhtme töö väidetavate hooldustööde tõttu.

Kaspia torujuhtme pikkus on 1500 kilomeetrit ning selle läbilaskevõimsus on 67 miljonit tonni naftat aastas. Läbi Venemaa Põhja-Kaukaasia regiooni kulgeva torujuhtme kaudu ekspordib Kasahstan maailmaturule üle 80 protsendi oma naftatoodangust. Nafta laaditakse Novorossiiski lähistel asuva terminali kolme väljaviigu kaudu tankeritele, mis viivad selle tarbijatele.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: