Briti tooride erakonna juhiks kandideerib viis inimest

{{1657799580000 | amCalendar}}
Ülemisel real vasakult paremale Liz Truss, Rishi Sunak, Penny Mordaunt ja Nadhim Zahawi. All reas vasakult paremale Tom Tugendhat, Suella Braverman, Jeremy Hunt ja Kemi Badenoch.
Ülemisel real vasakult paremale Liz Truss, Rishi Sunak, Penny Mordaunt ja Nadhim Zahawi. All reas vasakult paremale Tom Tugendhat, Suella Braverman, Jeremy Hunt ja Kemi Badenoch. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Ühendkuningriigi konservatiivse erakonna juhi kohale kandideerib viis inimest, kellest üks saab Boris Johnsoni järel järgmine Ühendkuningriigi peaminister, vahendab Reuters. Neljapäeval toimus erakonna parlamendiliikmete seas teine hääletusvoor, kus elimineeriti üks kandidaat. Lõppvoor, kus hääletab kogu erakonna liikmeskond toimub septembri alguses.

Peale Boris Johnsoni teadaannet, et ta astub ametist tagasi peavad Ühendkuningriigi konservatiivse erakonna liikmed (tuntud ka kui toorid) valima enda erakonnale uue juhi. Esimeses valimisvoorus on kaks kandidaati juba valimisvõitlusest välja kukkunud.

Praegu kandideerivad tooride juhiks viis konservatiivse erakonna liiget: Kemi Badenoch, Penny Mourdaunt, Rishi Sunak, Liz Truss ja Tom Tugendhat.

Kemi Badenoch ei ole olnud Briti valitsuskabineti liige, kuid on olnud kõrge ametiisik erinevates positsioonides, sh oli ta 6. juulini välisministri all võrdsusteemade minister.

Penny Mourdaunt oli varasemalt kaitseminister, kuid kuna Mourdaunt toetas 2019. aastal tooride erakonna juhivalimistel Johnsoni rivaali, siis Johnson vallandas ta. Praegu vastutab Mourdaunt Briti valitsuses kaubandusküsimuste eest.  

Rishi Sunak sai 2020. aastal Briti rahandusministriks ning teda kiideti tollal palju elluviidud koroonakriisi majanduslike mõjude leevendamise paketi eest.

Liz Truss on Ühendkuningriigi välisminister ning teda toetab arvamusküsitlustes kõige suurem osakaal vastanutest.

Viies kandidaat tooride juhi kohale on endine sõjaväelane Tom Tugendhat, kes osales oma teenistuse raames sõjalistel missioonidel Iraagis ja Afganistanis. Samas pole Tugendhat kunagi Briti valitsuskabineti liige olnud.

Neljapäeval algas tooride juhi valimise teine voor. Nii nagu ka esimeses voorus hääletasid ainult konservatiivsesse erakonda kuuluvad Briti parlamentäärid.

Teises voorus langes välja Suella Braverman, kes on praegu Inglismaa ja Walesi peaprokurör ning ta sai varasemalt tugeva kriitika osaliseks, kuna ta toetas rahvusvahelise õiguse rikkumist Brexiti Põhja-Iiri kaubandusleppe tõttu. Braverman töötas varasemalt Theresa May kabinetis Euroopa Liidust lahkumise (ehk Brexiti) ministeeriumis.

BBC teatel on kihlveokontorite esisoosik teises voorus Penny Mourdaunt. Siiski sai teises voorus enim hääli rishi Sunak. Esimeses voorus langesid konkurentsist välja Nadhim Zahawi ja Jeremy Hunt ning kõige enim hääli sai endine rahandusminister Rishi Sunak.

Konservatiivse erakonna juht peaks konservatiivse erakonna teatel olema valitud 5. septembriks.

Erakonna liikmed saavad uue juhi poolt hääletada kuni teise septembrini. Lõppvoorus saavad hääletada kõik konservatiivse erakonna liikmed, kes on olnud erakonnas vähemalt kolm kuud enne hääletusprotseduuride lõppu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: