Briti peaministriks pürgijad lubavad karmi võitlust illegaalse immigratsiooniga

Rishi Sunak ja Liz Truss.
Rishi Sunak ja Liz Truss. Autor/allikas: SCANPIX/PA Wire/PA Images

Briti peaministriks pürgivad Rishi Sunak ja Liz Truss ütlesid pühapäeval, et võtavad enda prioriteediks ebaseadusliku immigratsiooni vastu võitlemise.

Boris Johnson teatas juuli alguses, et astub konservatiivide juhi kohalt tagasi, kuid jätkab peaministrina kuni sügiseni.

Peaministriks kandideerima on alles jäänud endine rahandusminister Rishi Sunak ja välisminister Liz Truss.

Kandidaadid on siiani olnud eriarvamusel maksukärbete ajastuse üle ajal, mil Suurbritannia seisab silmitsi inflatsiooni kiirenemise, majanduskasvu seiskumise ja üha suureneva streikide arvuga.

Pühapäeval avaldasid mõlemad kandidaadid oma plaanist jätkata praeguse valitsuse poliitikaga saata illegaalsed migrandid tagasi Rwandasse, kuigi juunis tühistas Euroopa Inimõiguste kohus (ECHR) esimese sellise lennu.

Ühendkuningriik ja Rwanda on sõlminud kokkuleppe, et ebaseaduslikult Suurbritanniasse saabunud inimesed saadetakse tagasi kodumaale asüülitaotlusele vastust ootama.

Truss ütles, et ta sooviks sõlmida rohkemate riikidega sarnaseid kokkuleppeid. Lisaks soovib ta suurendada piirivalvejõude 20 protsenti ning tugevdada inimõiguste deklaratsiooni.

"Olen otsustanud peaministrina Rwanda-poliitikat täielikult rakendada ning uurida teisi riike, kus me saame sarnase partnerluse luua. Ma hoolitsen selle eest, et meie piiridel oleks õigel tasemel jõud ja kaitse. Ma ei taandu ECHR-i ja selle jätkuvate pingutuste eest kontrollida immigratsioonipoliitikat," ütles Truss pressiteate vahendusel.

Sunak ütles, et ta peab illegaalset immigratsiooni üheks viiest suurest hädaolukorrast, millega kavatseb peaministrina 100 esimese päeva jooksul tegeleda.

Sunak selgitas, et kavatseb võtta lähenemise, kus reeglite täitjatele on stiimulid, aga rikkujatele karistused.

"Kui riik ei tee illegaalsete migrantide tagasivõtmisel koostööd, ei mõtle ma kaks korda meie suhetele nendega, kui asi puudutab välisabi, kaubandust ja viisasid," lisas ta.

Uus peaminister selgub septembris.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: