Läti valitsus tahab riigis piirata vene keele kasutamist

Läti justiitsminister Janis Bordans
Läti justiitsminister Janis Bordans Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Ints Kalnins

Läti justiitsministeeriumis on praegu loomisel kakskeelsuse piiramise eelnõu, mille alusel piirataks vene keele kasutamist töökohtadel ja avalikes kohtades, ütles Läti justiitsminister Janis Bordans Läti Delfi venekeelsele portaalile.

Bordansi sõnul näitas Läti 2012. aasta veebruari keelereferendum, et enamik lätlasi ei toeta vene keelele teise riigikeele staatuse andmist. Tollal olid sellele ettepanekule vastu 74,8 protsenti referendumil osalenutest.

Kuigi ministri sõnul kinnitas referendum Läti elanike soovi, et läti keel jääks ainsaks riigikeeleks, on venestamise tagajärjed viinud läti ja vene keele samaaegse kasutamiseni igapäevases suhtluses, teenindus- ja töökohtades.

Praktikas viivat see tihti olukorrani, kus lätlased peavad igapäevaelus asju ajama mitmesugustes olukordades vene keeles.

Minister Bordansi sõnul peaks Lätis olema võimalik asju ajada läti keeles, välja arvatud seaduses välja toodud erandite puhul. Ministri sõnul peab ühiskond aru saama, et läti keeles saab ajada nii äri kui suhelda igapäevases tööolukorras.

"On oluline keelustada keel, mis ei ole Euroopa Liidu ametlik keel, kui müüakse tooteid ja teenuseid," lisas Bordans.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Delfi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: