Esmaspäeval hukkus Bagdadi rahutustes ligi 20 inimest

Vaimuliku Moqtada al-Sadr toetajad tungisid Iraagi valitsushoonesse
Vaimuliku Moqtada al-Sadr toetajad tungisid Iraagi valitsushoonesse Autor/allikas: SCANPIX/EPA/MURTAJA LATEEF

Iraagi šiia vaimulik ja poliitik Moqtada al-Sadr teatas esmaspäeval, et lahkub poliitikast. Peale al-Sadri teadaannet asusid tema toetajad pealinna turvatud rohelises tsoonis võitlema riigi julgeolekujõudude ja teiste rühmitustega, vahendas Reuters.

Al-Sadr teatas poliitikast lahkumisest, kuna riigi teised šiia usulahu liidrid ei suutnud reformida Iraagi korruptiivset valitsussüsteemi.

Sadr teatas peale vägivalla puhkemist, et alustab näljastreiki, et protestida relvade kasutamise vastu puhkenud rahutustes.

Vaimuliku ja Iraani toetatud teiste šiia poliitikute vaheline võimuvõitlus on viinud Iraagi tõsisesse poliitilisse kriisi.

Sadri erakond võitis oktoobris toimunud valimised ning ta proovis edutult moodustada ka Iraagi valitsust. Peale ebaedu valitsuse moodustamisel lahkusid Sadri erakonna parlamendiliikmed parlamendist ning alustati tänavaproteste Iraagi valitsuse vastu koos valitsushoonete hõivamisega.

Iraagi julgeolekuallikate sõnul võitlevad omavahel Iraagi pealinnas nii Sadri toetajad julgeolekujõududega kui ka Iraani toetatud võitlejatega.

Sadr on kutsunud ülesse korraldama erakorralisi valimisi.

Moqtada al-Sadr oli vastu nii USA juhitud Iraagi okupatsioonile kui ka Iraani mõjutustegevusele Iraagis ning seetõttu toetavad teda Iraagis paljud inimesed.

Alates 2003. aastast on erinevad Iraagi grupeeringud omavahel konfliktis olnud usulistel ja etnilistel alustel.

Varem on Sadr peale poliitikast lahkumist sellega mõne aja pärast uuesti tegelema hakanud ning seda eeldatakse ka seekord.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: