Iraagi keskvalimiskomisjon kinnitas Sadri võitu häälte ülelugemisel

Šiiavaimuliku Moqtada al-Sadr ja Iraagi peaminister Haider al-Abadi käesoleva aasta juunis.
Šiiavaimuliku Moqtada al-Sadr ja Iraagi peaminister Haider al-Abadi käesoleva aasta juunis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Iraagi keskvalimiskomisjon kinnitas neljapäeval šiiavaimuliku Moqtada al-Sadri bloki võitu parlamendivalimistel pärast häälte osalist ülelugemist.

Ülelugemist jälgisid ÜRO esindajad, välisdiplomaadid ja kohalikud parteiametnikud.

Segadused häälte ülelugemisega on kestnud sestpeale, kui mais peetud parlamendivalimised võitis šiiavaimuliku Sadri valimisliit kommunistidega. Paljud valimistega kõrvale heidetud poliitikud, kellele rahvas eelistas võimuladviku vastaseid ühendusi, lootsid häälte ülelugemisega oma olukorda parandada.

Hääled loeti üle kurdiprovintsides Arbilis, Sulaymaniyah's ja Dohukis, samuti Kirkuki, Nineveh', Salaheddini ja Anbari provintsides.

Sadri ja kommunistide ühisnimekiri säilitab võidetud 54 kohta ja sellest saab 329-kohalises Iraagis parlamendis suurim fraktsioon.

Ainus muutus, mille häälte ülelugemine kaasa tõi, on ühe lisakoha andmine Iraani-meelsete endiste relvarühmituste koalitsioonile Vallutusliit, mille saadikukohtade arv tõuseb 47-lt 48-le, teatas Iraagi üheksaliikmeline valimiskomisjon.

Peaminister Haider al-Abadi Võiduliit jäi 42 kohaga kolmandaks.

Pärast seda kui ülemkohus lõplikud valimistulemused ametlikult välja kuulutab, on ametist lahkuval presidendil 15 päeva aega parlamendi kokkukutsumiseks, mis peab seejärel valima uue riigipea ja alustama koalitsioonivalitsuse moodustamise protsessi.

Sadr on juba allkirjstanud koalitsioonileppe šiiapoliitik Ammar al-Hakimi Al-Hikma nimekirjaga, millele jääb ülelugemise järel parlamendis 19 saadikukohta, ja ametist lahkuva ilmaliku asepresidendi Iyad Allawiga, kelle nimekiri koosneb peamiselt sunnidest ja sai 21 saadikukohta.

Parlamendivalimistel osales 44,5 protsenti valijaist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: