Euroopa Parlamendi saadikud ei pea enam varsti kulusid tšekkidega tõestama

Euroopa parlamendi hoone Strasbourgis
Euroopa parlamendi hoone Strasbourgis Autor/allikas: SCANPIX/Philipp von Ditfurth/dpa

Euroopa Parlamendi juhtkond arutab varsti reeglite muudatust, mille kohaselt pole enam vaja kulutšekke. Parlamendi pressiteenistuse sõnul suurendab see samm "läbinähtavust ja vastutuse tõusu."

Praeguste europarlamendi kulureeglite kohaselt tuleb esinduskulude hüvitamiseks tehtud kulutused tõestada tšekkidega.

Roheliste fraktsiooni kuuluva europarlamendi saadiku Daniel Freundi hinnangul ei ole praegune poliitika palju parem, kuna keegi ei kontrolli tšekkide sisu.

"See on lihtsalt raha, mis kantakse Euroopa parlamendi liikmetele," ütles Freund Politicole.

"Reeglite kohaselt peaksid nad kasutamata jäänud raha tagasi andma. Kuid me oleme korduvalt Euroopa parlamendi administratsioonilt küsinud selle kohta ja mitte keegi ei anna mitte kunagi raha tagasi," kinnitas Freund.

Ühe europarlamendi liikme kuluhüvitiseks mõeldud summa on ligikaudu 4778 eurot ühe kuu kohta. Kuluhüvitised annavad aastas kokku 40 miljonit eurot.

Freundi väitel esitas roheliste saadik ja Euroopa parlamendi asepresident Heidi Hautala hiljuti ettepaneku piirata tõendamata kuluhüvitiste summa 1500 euroni.

Hautala ettepanek laiemat toetust aga ei pälvinud.

Euroopa parlamendi pressiteenistus samas ütles Politicole, et parlamendisaadikute kuluhüvitiste täpsem uurimine nõuaks kuni 70 lisatöötaja palkamist.

Pressiteenistuse sõnul ei tähenda uus süsteem mitte reeglite leevendamist, vaid "läbinähtavuse ja vastutuse suurendamist."

Parlamendi pressiesindaja sõnul luuakse uus vabatahtlik süsteem europarlamendi liikmete kulutuste avaldamiseks ning samuti uus süsteem kulude taotlemiseks, millega on võimalik küsida ka vähem kui ette nähtud maksimumsumma.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: