Prokuratuur kahtlustab virtuaalvääringu loojaid miljonite väljapetmises

{{1666171380000 | amCalendar}}
Foto: dagcoin.org

Keskkriminaalpolitsei pidas oktoobri alguses kinni neli meest, keda kahtlustatakse investeerimiskelmuses. Kahtlustuse kohaselt esitasid mehed valeandmeid, et müüa enda loodud dagcoini ning teenisid seeläbi ligi kaheksa miljoni eurot.

2018. aasta kevadel lõid neli Eesti meest võimaluse soetada virtuaalvääringut dagcoin, teatas PPA. Dagcoini reklaamiti muu hulgas võrkturunduse teel ning müüdi selleks loodud kauplemisplatvormidel. Kahtlustatavad jätsid mulje, et dagcoin on virtuaalvääring, mille arendus- ja müügiprotsessis osalevad sõltumatud ja usaldusväärsed isikud, kuid kahtlustuse kohaselt juhtisid dagcoiniga seotud äriühinguid varjatult kaks selle loojat.

Kuigi politsei ei too kinnipeetud isikute nimesid välja, kirjutab Delfi viitega portaalile Geenius, et teadaolevalt on kaheks kahtlustatavaks 44-aastane Nils Grossberg ja 33-aastane Kristjan Ress, kellele kuuluvad mitmed Dagcoiniga seotud ettevõtted ja kes on skeemiga olnud seotud algusest peale.

Ringkonnaprokurör Kristiina Laas selgitas, et kahtlustuse kohaselt esitasid mehed virtuaalvääringu müümiseks valeandmeid. Dagcoini hind sõltus selle kasutajate hulgast – mida rohkem on neid, kes dagcoini maksevahendina aktsepteerivad, seda kõrgem on hind.

"Kriminaalmenetluses seni kogutud andmetele tuginedes on alust arvata, et kahtlustatavad on investeeringu saamise eesmärgil dagcoini hinda ja selle kasutajate hulka kunstlikult kasvatanud, luues üldsusele arusaama kui toimivast ja pidevalt väärtust kasvatavast virtuaalvääringust, mida on võimalik kasutada maksevahendina või teenida tulu selle hoiustamisest," ütles Laas.

Esialgsetel andmetel on sellise tegevusega investoritele tekitatud ligi kaheksa miljonit eurot kahju. Enamik kannatanuid on välisriikidest.

"Esialgse kahtlustuse kohaselt on tekitatud kaheksa miljoni euro suurune kahju, kuid pärast esialgset kahtlustust on politsei kogunud hulgaliselt tõendeid, mis kinnitavad, et selle kahju suurus võib erineda või kasvada mitmeid kordi. /.../ Me teeme tööd selleks, et nende isikute kogu skeem tuvastada ja kannatanutele nende kaotatud raha tagasi tuua," ütles Laas.

Selleks, et kahtlustatavad ei jätkaks kuritegude toimepanemist ega asuks kriminaalmenetlusest kõrvale hoiduma, taotles prokuratuur Tartu maakohtult kahe kahtlustatava vahi alla võtmist. Kohus rahuldas taotluse.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Leho Lauri sõnul kasutasid dagcoini loojad ära olukorda, kus virtuaalvääringute valdkond oli Eestis praktiliselt reguleerimata.

Dagcoini on võimalik ka endiselt osta, selle kinni panemiseks teeb Eesti politsei koostööd teiste riikidega. Sarnaseid iseloodud virtuaalvääringu teenuse pakkujaid on Eestis veel kümneid.

"Siinkohal ma kutsun inimesi üles äärmisele ettevaatlikusele, et mitu korda enne kaaluda ja kaasata professionaale, kuhu oma raha paigutada," ütles Laas.

Ettevõtte Eestis antud tegevusluba virtuaalvääringu teenuse pakkumiseks kehtis perioodil 16. juuni 2020 kuni 15. juuni 2022.

Menetlust viib Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtimisel läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo.

Investeerimiskelmuse eest on Eestis ette nähtud rahaline karistus või kuni viieaastane vangistus.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Ode Maria Punamäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: