Saksa valitsus kiitis heaks Hamburgi sadama osaluse müügi Hiina ettevõttele

Hiina ettevõtte Cosco konteinerlaev
Hiina ettevõtte Cosco konteinerlaev Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Michael Probst

Saksa valitsuskabinet kiitis kolmapäeval heaks Hamburgi sadama terminali osaku müümise Hiina riigiettevõttele Cosco. Otsus tehti mitmete Saksa ministeeriumite ja kantsler Olaf Scholzi koalitsioonikaaslaste kriitika kiuste. Scholz on varem olnud Hamburgi linnapea.

Saksa valitsus toetas Hamburgi sadama terminalist 24,9 protsendi müümist Hiina ettevõttele Cosco.

Algselt plaaniti Coscole müüa 35 protsenti sadama terminaliärist, vahendas Reuters.

Otsuse kohaselt ei saa Hiina ettevõtte oma osaluse kaudu mõjutada Hamburgi sadama terminali juhtimist ega strateegilisi otsuseid.

Müügiettepaneku vastu olid Saksa meedia teatel Saksa rohelised ja majandusliberaalne FDP, kes on Olaf Scholzi juhitud Saksa sotsiaaldemokraatidega valitsuskoalitsioonis.

Hamburgi sadam on kaubavoo mahult Euroopa kolmas Rotterdami ning Antwerpeni sadama järel. Saksamaa kantsler Scholz on varem olnud Hamburgi linnapea.

Meediateadete kohaselt olid Hamburgi sadama terminali müügile vastu Saksa majandusministeerium, siseministeerium, kaitseministeerium, transpordiministeerium, välisministeerium ning rahandusministeerium.

Samuti väljendas Hiina taristuostude osas kriitikat Saksa föderaalse luureteenistuse BND juht Bruno Kahl.

Saksa välisministeerium olevat müügiettepaneku tõttu piisavalt ärritatud, et valitsuskabinetile saadeti eraldi dokument, milles nõuti müügiotsuse tagasilükkamist, kinnitasid Reutersile kaks allikat Saksa valitsuses.

Dokumenti näinud Reutersi sõnul olevat selles rõhutatud müügi tõttu Hiina strateegilise mõju suurenemist ebaproportsionaalselt palju Saksa ja Euroopa taristule.

Samuti suurendavat terminaliäri osaku müük Saksamaa sõltuvust Hiinast.

Hiina samal ajal ei ole lubanud Saksamaal osta Hiina sadamaid, rõhutas välisministeeriumi dokument. Samuti toodi välja, et kriisi korral saaks Hiina omada mõju Saksa ja Euroopa taristu üle.

Välisministeeriumi dokumenti toetasid Saksa FDP juhitud ministeeriumid.

Olaf Scholz peaks varsti külastama riigivisiidi raames Hiinat.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: