Holland leidis riigist ebaseaduslikud Hiina politseijaoskonnad

Hiina Rahvavabariigi lipp
Hiina Rahvavabariigi lipp Autor/allikas: SCANPIX/picture alliance / photothek

Holland leidis riigist ebaseaduslikud Hiina politseijaoskonnad. Hispaania inimõigusorganisatsiooni hinnangul on Hiina rajanud "politseijaoskondi" viiele kontinendile, kuid põhiliselt Euroopas.

Alates 2018. aastast on Hiina avanud Madalmaades kaks ebaseaduslikku "politseijaoskonda", et survestada seal elavaid Hiina dissidente.

Niiöelda jaoskondadest teatasid teisipäeval Hollandi väljaanded RTL Niuws ja Follow the Money, vahendas Politico.

Ülemere Hiina teenindusjaamades pakutakse Hiina kodanikele Madalmaades erinevaid teenuseid, näiteks võimalust enda juhilubade kehtivusaega pikendada.

Samuti kasutatakse neid aga Hiina dissidentide vaigistamiseks Euroopas.

Hollandi meedia tugines Wang Jingyu väidetel, kelle sõnul põgenes ta alguses Hiinast Madalmaadesse, kuna ta kritiseeris Hiina Rahvavabariigi võime sotsiaalmeedias.

Hollandisse saabudes aga võttis temaga ühendust Hiina "politseijaoskond" Rotterdamis, kes palus tal naasta Hiinasse "oma probleemide lahendamiseks".

Hiina võimude esindajad soovitasid Wang Jingyul ka oma perekonna peale mõelda.

Hollandi välisministeeriumi esindaja sõnul on sellised asutused Hollandi pinnal ebaseaduslikud. Ministeerium lubas ebaseaduslikke Hiina asutusi Hollandi pinnal uurida ning võtta kasutusele vastavad vajalikud meetmed.

Hiina saatkond Madalmaades väitis Hollandi meediale, et nad ei ole selliste asutuste olemasolust Hollandi pinnal teadlikud.

Samas juhtisid Hollandi meediaväljaanded tähelepanu asjaolule, et nende asutuste rajamisel osales ka kohaliku Hiina saatkonna diplomaat.

Septembris avaldas Hispaania inimõigusorganisatsioon Safeguard Defenders raporti, mille kohaselt on Hiina üle maailma rajanud mitmeid ebaseaduslikke "politseijaoskondi".

Raporti kohaselt on Hiina võimud rajanud ülemere "politseijaoskondi" viiele kontinendile, kuid peamiselt Euroopasse.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: