Otse kell 14: põhiseaduskomisjon arutab erakondade rahastamist

Riigikogu põhiseaduskomisjon peab täna avaliku istungi, kus võtab luubi alla erakondade rahastamise ja järelevalvega seotud probleemid ning arutab nende lahendamiseks erakonnaseaduse muutmist. Kell 14 algavat istungit näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Komisjoni avalikule istungile on kutsutud justiitsminister Lea Danilson-Järg, siseminister Lauri Läänemets, eelmine justiitsminister, praegune riigikogu liige Maris Lauri, Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) esimees Liisa Oviir ning MTÜ Korruptsioonivaba Eesti liige Norman Aas.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Eduard Odinetsi sõnul muudeti erakonnaseadust viimati 2014. aastal, kuid vahepealne aeg on näidanud kätte mitmed puudujäägid, mis takistavad erakondade rahastamise üle tõhusa järelevalve tegemist.

Justiitsministeeriumis valmis suve hakul eelnõu, mis annaks erakondade, valimisliitude ja üksikkandidaatide rahastamise üle järelevalvet tegevale komisjonile suuremad uurimisvolitused, muudaks selgemaks keelatud annetuste tagastamise, reguleeriks erakondade sidusorganisatsioonide rahastamist ja laiendaks avalike vahendite kasutamise keeldu. "Eelnõu on läbinud kooskõlastusringi, kuid pole valitsuse vahetuse järel edasi valitsuse istungile ega riigikokku jõudnud," ütles komisjoni esimees.

Odinetsi sõnul vajavad erakondade rahastamist ja selle järelevalvet puudutavad probleemid aga kiiret lahendamist, arvestades riigikogu valimiste lähenemist. "Komisjon soovib avalikul istungil ilmnenud probleeme täpsemalt arutada ning selgitada välja, millised on erakonnaseaduse parandamise võimalused. Ausad ja läbipaistvad valimised on nii meie demokraatia kui ka julgeoleku tagatis," lausus ta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: