Rootsis vahistati kaks spiooni

{{1669121880000 | amCalendar}}
Rootsi politsei, pilt on illustratiivne
Rootsi politsei, pilt on illustratiivne Autor/allikas: SCANPIX/Johan Nilsson/TT News Agency via REUTERS

Teisipäeva hommikul vahistasid Rootsi julgeolekujõud kaks inimest, keda kahtlustati ulatuslikus ebaseaduslikus tegevuses. Kahe kahtlusaluse vahi alla võtmises osalesid nii Rootsi politsei kui relvajõud. Luuramises kahtlustatud isikud võisid tegeleda oma ebaseadusliku tegevusega 10 aastat.

Rootsi televisiooni (SVT) sõnul osalesid kahtlusaluste arreteerimisel Rootsi politsei, kaitsepolitsei (säpo) ning Rootsi relvajõud helikopteritega.

Luureoperatsioon võis Rootsis kesta kuni 10 aastat, selgus kohtudokumentidest. Üks vahi alla võetud isik tegeles Rootsi ning ühe teise võõrriigi järele luuramisega ning teine isik aitas sellele kaasa.

Rootsi kaitsepolitsei pole veel täpsustanud, millise kolmanda riigi järele vahistatud spioonid luurasid. Säpo esindaja sõnul pole vahistamine seotud teiste käimasolevate juurdlustega.

Rootsi lehe Aftonbladet sõnul vahistati Venemaalt pärit abielupaar

Aftonbladet suhtles vahistatud abielupaari naabritega, kelle sõnul oli tegu tavaliste rahulike naabritega, kes hoidsid küll omaette. Lehe allikate kinnitusel saabus abielupaar 20 aastat tagasi Venemaalt Rootsi.

Luuretegevusega paralleelset olevat abielupaar tegelenud impordi-ekspordi äriga ning muuhulgas tarniti elektroonikat ja tööstustehnoloogiat. Ettevõtte käive oli kuni 30 miljonit eurot aastas.

Aftonbladeti allikate kinnitusel kasutas vahi alla võetud mees ettevõtet luuretegevuse baasina ning tema abikaasa toetas teda selles.

Ametlike dokumentide kohaselt on paar sattunud Rootsi võimude huviorbiiti ka varem.

2016. aastal sai Rootsi maksuamet nende kodus läbiotsimise korraldamiseks loa, kuna paari kahtlustati maksupettuses. Tollal selgus, et seotud ettevõtete omandisuhet oli hägustatud läbi riiulifirmade ja offshore-firmade.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: SVT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: