Saksa võimud vahistasid Vene heaks luuramises kahtlustatava luuretöötaja

{{1671730620000 | amCalendar}}
Saksa välisluureteenistus BND
Saksa välisluureteenistus BND Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Axel Schmidt

Saksa võimud pidasid kinni välisluureteenistuse BND töötaja, keda kahtlustatakse Venemaa kasuks luuramises, teatas prokuratuur neljapäeval.

"Süüdistatavat kahtlustatakse riigireetmises," teatas Saksa prokuratuur. Võimude teatel andis kahtlustatav 2022. aastal Venemaale informatsiooni, mis sisaldas riigisaladusi, vahendas Reuters. 

Viimane Saksamaal paljastatud topeltagendi juhtum jõudis avalikkuse ette kaheksa aastat tagasi, meenutas The Times.

"BND alustas sisejuurdlust kohe, kui sai teada riigireetmise võimalusest oma ridades. Kahtluste tekkides teavitasime kohe prokuratuuri," ütles BND juht Bruno Kahl. 

Meest süüdistatakse luureinfo andmises venelastele sel aastal, kuid Saksa meedias spekuleeritakse, et ta võis seda teha ka varem.

BND juht Bruno Kahl ütles, et ta ei saa avalikuks tulnud juhtumi üksikasju jagada, kuna Venemaa võib seda infot kasutada Saksamaa kahjustamiseks. "Venemaa on vastane, kelle halastamatus ja valmidus kasutada vägivalda on asjaolu, millega peab arvestama," ütles Kahl.

Der Spiegeli teatel informeeriti Saksa kantslerit Olaf Scholzi käimasolevast juurdlusest paar nädalat tagasi.

Kahl lisas, et teeb BND teeb uurijatega koostööd, kuid ei avalda rohkem üksikasju, vahendas Deutsche Welle

Eelmisel kuul tabati Vene spioonid ka Rootsi julgeolekuteenistuses.

Viimase paari aasta jooksul on Saksamaa kolm kuni neli Vene diplomaati riigist välja saatnud, kuna neid kahtlustati spionaažis. Eelmisel kuul määras kohus ühele Saksa armee reservis olevale mehele 21 kuu pikkuse karistuse, kuna ta jagas infot Vene sõjaväe luureteenistusele GRU.

Saksa föderaalne põhiseaduse kaitsmise amet hoiatas hiljuti Saksa parlamendi liikmeid, et Vene spioonid on hakanud kasutama agressiivsemaid taktikaid, kuna neid on Saksamaal vähem alles ning Saksamaa suhtumine Venemaa vastu on karmistunud.

Eelmine BNS luureteenistustest leitud topeltspioon Markus R töötas USA Luure Keskagentuuri (CIA) heaks ning peale paljastamist 2014. aastal mõisteti ta kaheksaks aastaks vangi.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: Reuters, The Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: