Danske Bank tunnistas end pangapettuses süüdi
USA justiitsministeerium teatas teisipäeval, et Taani suurim pank Danske Bank tunnistas end läbi Eesti filiaali toimunud pangapettuses süüdi ja nõustus kokkuleppega maksma kaks miljardit dollarit.
Pank tunnistas avalduses, et pettis aastatel 2008–2016 USA pankasid. Selle käigus teenindas panga Eesti haru mitteresidente, kes olid pärit ka Venemaalt.
USA prokuröride sõnul meelitas panga Eesti haru kliente, lubades neil vähese järelevalve all üle kanda suuri rahasummasid. Seda tehes said Venemaa ja teised suure riskiga kliendid juurdepääsu USA pankadele, vahendas Reuters.
USA justiitsministeerium teatas, et Danske Bank oli juba 2014. aastal teadlik ebaseaduslikest tehingutest.
"Pank oli teadlik, et tema Eesti haru rahapesuvastane programm ei vastanud firma standarditele," teatasid prokurörid.
Danske Banki Eesti haru kasutati rahapesuks. Skandaali puhkemine kahjustas nii panga, Eesti kui ka Taani mainet ja raskendas siinsete finantsasutuste tegevust. Finantsinspektsioon sulges rahapesu tõttu Danske Eesti filiaali.
Lisaks kriminaalpettuse tunnistamisele leppis Danske Bank paralleelselt toimunud tsiviiluurimise käigus kokku ka USA väärtpaberi- ja börsikomisjoniga.
USA võimud uurisid panga tegevust mitmes riigis, sealhulgas Suurbritannias, Taanis ja Eestis.
Investorid kaebasid rahapesu skandaali tõttu kohtusse ka Danske Banki endise tegevjuhi Thomas Borgeni, kuid Borgen mõisteti Taani Danske Banki Eesti haru rahapesuskandaalis õigeks.
Taani kohus Lyngbys hindas, et Borgen ei teadnud midagi 2014. aastal lahvatanud rahapesuskandaalist enda pangas.
Rahapesu toimus aastatel 2008–2015. Borgen oli panga tegevjuht 2013–2018.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: Reuters