Galerii: laupäevast saab Niguliste torni liftiga

Laupäeval avab Niguliste kirik-muuseum pärast ligi aasta kestnud uuendustöid taas uksed ning külastajad saava esmakordselt avastada keskaegset kirikutorni, kuhu viib nüüd klaaslift.

Läbi kolme korruse kulgev lift viib taevakorrusele, kust avaneb ainulaadne vaade nelja ilmakaarde – Tallinna linnale ja lahele. Teise uuendusena avatakse Väikese kabeli teisel korrusel uus näitusepind ehk galerii.

Mahukate ehitustööde käigus valminud lift ja taevakorrus on Eesti Kunstimuuseumi teatel Eestis ainulaadsed, arvestatud on erivajadustega inimestega ja liftiga saavad torni tippu sõita kõik soovijad. Külastajatele avatakse ka vanad trepikäigud, mida mööda ülespoole tõustes saab avastada keskaegse torni arhitektuuri ja kirikukelladele pühendatud väljapanekut.

Kirikukellade väljapanek Niguliste muuseumis Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Kunstimuuseumi peadirektori Sirje Helme sõnul kujunes renoveerimisprojekt mahukaks, sest torni seisukord oli keerukam, kui keegi oskas arvata.

"Nagu ikka ajalooliste hoonete puhul, tuli renoveerimise käigus ette palju olukordi, mis nõudsid kiiret reageerimist ja nutikaid lahendusi. Ehitusprotsess oli heade ja halbade üllatuste jada. Tulemus on aga suurepärane: oleme saanud kordatehtud ja hästi funktsioneeriva hoone, mis on kaasaegne ja turvaline kodu Eesti kõige hinnalisemale keskaegse kunsti kogule," ütles Helme.

Niguliste muuseumi renoveerimis- ja arendustööd tehti Eesti Kunstimuuseumi rahaga. Lifti ja taevakorruse arhitektuurse lahenduse ja kujunduse autorid on KOKO arhitektid, ehitustööd teostas OÜ Tarrest LT.

Vaade Tallinnale Niguliste kiriku tornist Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Väikese kabeli teise korruse uues galeriis eksponeeritakse Eesti Kunstimuuseumi keskaegsete puuskulptuuride ja retaablite kogu. Ajalooliselt paiknesid Väikeses kabelis koguduserõdud, mis hävisid Teises maailmasõjas. Rõdude säilinud konstruktsiooniavad leidsid kasutamist uue galerii loomisel. Väikese kabeli arhitektuurilahendus valmis KOKO arhitektide Liis Lindvere ja Silvia Ränna koostöös.

Kristuse puuskulptuur Nigulistes Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Uuenenud püsiekspositsiooni meeskonda kuulusid Merike Kurisoo, Kerttu Palginõmm, Villu Plink ja Tarmo Saaret.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: