President Karis teeb riigivisiidi Lätti

Foto: Alar Karise sotsiaalmeedia

Läti presidendi Egils Levitsi kutsel on president Alar Karis ja Sirje Karis esmaspäevast kolmapäevani riigivisiidil Lätis. Tegemist on president Karise ametiaja esimese riigivisiidiga.

Karis kohtub esmaspäeval Läti presidendi Egils Levitsiga, peaministri Krišjānis Kariņšiga ning Riia linnapea Mārtiņš Staķisega. Kolmapäeval kohtub Eesti riigipea Läti parlamendi esimehe Edvards Smiltēnsiga ja peab eestikeelse kõne parlamendi ees.

Kohtumiste keskmes on Eesti ja Läti heanaaberlike suhete tihendamine eriti digivaldkonnas ja kaitsekoostöös. Samuti ettevalmistused eelseisvaks NATO tippkohtumiseks ning Ukraina igakülgse toetamise jätkamine. Regionaalseid taristuprojekte ja ühendusi silmas pidades on visiidi kavas Rail Balticu Riia raudteeterminali ehituse ja Inčukalnsi maa-aluse gaasihoidla külastus.

Teisipäeval avab Eesti president Riias äriseminari, mis keskendub ühendustele ja loovusele ettevõtluses ning annab üle Livonia auhinna, mille pälvivad traditsiooniliselt üks Eesti ja üks Läti ettevõte, kes on panustanud naaberriigi majanduse ja ettevõtluse edendamisse.

Seejärel sõidab Karis Ādažisse, et tutvuda sõjaväelinnakuga ja NATO põhjadiviisi tegevusega ning kohtuda seal teenivate Eesti kaitseväelastega. Pärastlõunal kohtub president Karis Läti Ülikooli Liivi Instituudis eesti keelt õppivate tudengitega ning tutvub Omniva Läti sorteerimiskeskuse tööga ja Läti Eesti saatkonna ehitusega Riias.

Visiidi käigus asetavad Eesti ja Läti president pärjad Läti vabaduse monumendi jalamile, külastavad Läti Okupatsioonimuuseumit ning kohtuvad korporatsiooni Fraternitas Lataviensis liikmetega.

Tagasiteel Eestisse teeb president Karis peatuse Rubene Evangeelse Luterliku kiriku juures ning kohtub Valmiera linnapea Jānis Baiksiga. Samuti asetab riigipea lilled Vabadussõjas langenud Viljandi koolipoisi Viktor Andersoni mälestustahvli juurde Valmieras ning külastab Vidzeme Kõrgkooli, Valmieramuiža pruulikoda ja Rūjiena jäätisevabrikut.

Eesti presidendi abikaasa Sirje Karis ja Läti presidendi abikaasa Andra Levite külatavad koos keskust, kus kogutakse ja komplekteeritakse humanitaarabi Ukrainasse saatmiseks, tütarlaste tehnoloogiaõppe keskust Riga TechGirls ning SOS lasteküla Valmieras. Sirje Karis tutvub ka Riia Eesti kooli õppetööga.

Teda saadavad visiidil kliimaminister Kirsten Michal, majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo, riigikogu liikmed Henn Põlluaas ja Peeter Tali, kaitseväe juhataja Martin Herem ning Eesti ettevõtjate delegatsioon.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: