Michal soovib Nordica ja Transpordi Varahalduse liitmise otsustada tänavu

Nordica lennuk
Nordica lennuk Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riikliku lennufirma Nordica ja lennukite rendiga tegeleva Transpordi Varahalduse liitmine peaks valitsuse lauale jõudma veel selle aasta jooksul, mille järel plaanib kliimaminister Kristen Michal teha ettepaneku Nordica erastamiseks.

Riik on lennundusettevõtete liitmist plaaninud juba aastaid, praegu on ettevalmistused selleks pooleli ning majandusministeeriumi kinnitusel plaanib minister viia ühise kontserni asutamise ettepaneku valitsusse selle aasta jooksul.

Ettevõtete ühendamise ettevalmistused on pooleli seoses 2020. aastal Nordicale koroonakriisis antud riigiabiga. 2020. aasta sügisel suurendas valitsus Nordica aktsiakapitali 22 miljoni euro võrra, lisaks anti ettevõttele veel kaheksa miljonit eurot laenu.

Riigiabiga kaasnes kohustus ettevõttest seitsme aasta jooksul väljuda või abi tagasi nõuda.

Kliimaminister Kristen Michali sõnul plaanib Nordica riigiabist väljuda ning eelduslikult läheb sellega sügiseni. "Pärast seda saab jätkata ettevalmistustega, et liita ettevõtted ühtsesse kontserni," ütles ta.

"Eelneva järel teen valitsuses ettepaneku Nordica erastada, otsuse teeb valitsus. Ettevõtte omamine konkurentsitihedal turul ei ole riigi tuumikülesanne. Eesti inimeste ja majanduse huvi on head ja kvaliteetsed ühendused maailma," ütles Michal.

Transpordi Varahaldusele kuulub seitse Bombardier CRJ900NG tüüpi reaktiivmootoritega 88-kohalist reisilennukit, mis on pikaajaliselt välja renditud Nordicale.

Nordica on kuus TVH lennukitest allrentinud oma tütarettevõttele Regional Jet, mis tegutseb Xfly kaubamärgi all.

Möödunud aasta aprillis majandusminister Taavi Aasa kehtestatud omanikuootuse järgi ootab riik Transpordi Varahalduselt kasumit ning madalate riskidega majandustegevuse teostamist. Ühtlasi ootab riik ettevõttelt stabiilset omanikutulu. Kuna ettevõte on asutamisjärgses käivitamisfaasis, siis lähiaastatel ei ole dividendide maksmist kavandatud.

Peale valitsuse struktuurimuutust kuuluvad Nordica ja Transpordi Varahaldus kliimaministeeriumi vastutusvaldkonda.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: