Hispaania õhuväelased võtsid Eesti õhuruumi valvamise brittidelt üle

Eurofighter Typhoon Ämaris.
Eurofighter Typhoon Ämaris. Autor/allikas: Mihkel Leis

Balti riikide õhuruumi valvanud Ühendkuningriigi õhuväelased andsid kolmapäeval Ämari lennubaasis valvekorra üle Hispaania õhuväelastele, kes hakkavad õhuturvet tagama hävitajatega Eurofighter Typhoon.

Ämarisse saabunud hävitajad on lennubaasis valves ööpäev läbi, sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende.

Hispaania õhuväelased on alates 2014. aastast Ämaris õhuturbemissioonil osalenud kolmel korral.

Mitmefunktsiooniline hävitaja Eurofighter Typhoon on kahemootoriline hävituslennuk, mille ehitasid ühisprojektina Saksamaa, Itaalia, Hispaania ja Suurbritannia. Lennuki mitmefunktsioonilisus seisneb selles, et seda saab kasutada hävitajana õhuruumi kaitseks, ründelennukina maapealsete ja merel olevate objektide hävitamiseks, aga ka mitmesuguste luureülesannete täitmiseks.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumisel pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks. 

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus õhuruumi valvavad Itaalia õhuväelased hävituslennukitega Eurofighter Typhoon.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: