Kaljulaid lahkub Vene tarnete tõttu Alexela nõukogust

{{1695830460000 | amCalendar}}
Kersti Kaljulaid
Kersti Kaljulaid Autor/allikas: Gea Kumpel/ERR

Tänavu aprillis Alexela nõukoguga liitunud eelmine president Kersti Kaljulaid teatas, et ettevõte hankis suvel tarneraskuste tõttu Venemaal toodetud LPG-d ning kuna ta äri Venemaaga heaks kiita ei saa, esitas taotluse nõukogust lahkumiseks.

Kaljulaid kirjutas sotsiaalmeedias, et liitus kütusefirma nõukoguga, kuna rohepööre ja energeetika on tema jaoks huvitavad teemad ning Alexela tegeleb mitmete roheliste projektidega.

"Kui Alexela nõukogus aprillis alustasin, oli import Venemaalt lõpetatud ja ka LPG-d, millele on kõige keerulisem leida muudelt turgudelt alternatiive, tarniti Kasahstanist. LPG suuremad tarbijad on toidutööstus ja põllumajandusettevõtted, kes alternatiivseid kütuseid täna kasutada ei suuda," kirjutas Kaljulaid.

Kaljulaid märkis, et suvel tekkisid aga tõrked Kasahstani tarnetega, mis asendati kahjuks Venemaal toodetud LPG-ga. "Kuigi ettevõte otsib uuesti alternatiive, võtab see aega. Mõistagi ei saa ma äri Venemaaga heaks kiita, mistõttu esitasin täna taotluse nõukogust lahkumiseks," ütles Kaljulaid.

"Loodan, et nii Alexela kui teised Euroopa ettevõtted saavad võimalikult kiiresti Vene energiast priiks. Selleks on muidugi vaja ka rahvusvahelist koostööd ja otsustusjulgust, konkreetselt LPG osas aga ka Euroopa sanktsioonimehhanismi ja suuri investeeringuid. Üksi tegutsedes satub ohtu meie toidutööstus," teatas Kaljulaid.

Alexela juhatuse esimehe Marti Hääle sõnul on ettevõte tänaseks jõudnud LPG- gaasiga tagasi alguspunkti. "Kuna tegemist ei ole Euroopas ega Eestis sanktsioneeritud tootega on lahenduste leidmine keeruline. Eesti ettevõtjal on üksi keeruline teha seda, mida Euroopa välispoliitika pole siiani suutnud."

LPG-gaasi kasutavad kohalikud toidutootjad, seda näiteks tööstusettevõtetes, kus puuduvad ühendused torugaasi kasutamiseks.

Hääl tänas Kaljulaidi koostöö eest ja ütles, et nõukogu kaotab ühe olulise eksperdi.

Alexela nõukogus jätkavad Hans Pajoma, Andreas Laane ja Priit Penjam.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: