Jaapani peaminister lubab ligi 106 miljardi euro väärtuses maksulangetusi

Fumio Kishida.
Fumio Kishida. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kiyoshi Ota

Valijate madala toetusega maadlev Jaapani peaminister Fumio Kishida avalikustas neljapäeval 17 triljoni jeeni (umbes 106 miljardi euro) väärtuses maksulangetuste ja toetuste paketti.

Peaministri pakutavasse meetmete paketti kuulub ligi 5 triljoni jeeni väärtuses tulumaksulangetust, toetused madala sissetulekuga leibkondadele ning juba kehtivate tarbijatele mõeldud elektri- ja kütusehindade hüvitiste kehtivuse pikendamine.

Lisaks saavad plaani järgi ettevõtted riigilt tuge palkade tõstmiseks, kirjutab Financial Times.

"Kombineerides palgatõuse koos tulumaksulangetusega, soovin tekitada olukorda, kus avalikkuse tulud kasvavad kiiremini kui hinnad järgmiseks suveks," ütles Kishida pressikonverentsil neljapäeval.

Siiski ei pruugi peaministri maksulangetuste ja toetuste pakett aidata tal kasvatada toetust valijate seas. Äriajalehe Nikkei tellitud küsitluse järgi kiidab kõigest 33 protsenti valijatest ametis oleva valitsuse tegevust heaks.

Lisaks ei toeta 65 protsenti vastanutest Kishida maksulangetuste ja toetuste plaani. Kui peaministri lubatud maksulangetused on ajutised, leppis Jaapani valitsus juba kokku püsivates maksutõusudes tulevikus katmaks riigikaitse kasvanud vajaduste ja senisest suuremate peretoetuste maksumuse kulusid.

Analüütikute sõnul oleks Kishida pidanud kuulutama välja erakorralised valimised pärast Jaapanis edukalt toimunud G7 tippkohtumist maikuus, millest võttis osa ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski.

Viimase poole aasta jooksul tabas Jaapani peaministrit mitu skandaali, mis puudutas tema poja tegevust. Lisaks kannatab valitsus isikuandmete kaitsega seotud tehniliste probleemide tõttu, mis tekkisid üleriigilise identifitseerimissüsteemi juurutamise katse käigus.

Majandusteadlaste sõnul aga pole tarbimist soodustavad maksulangetused kohased ajal, kui riigis valitseb soovitust kõrgem inflatsioon ning Jaapani keskpank otsustas sel nädalal hoopis rahapoliitikat karmistama hakata.

Kui Kishida ei kuuluta välja erakorralisi valimisi kuni järgmise aasta septembrini, võib ta igal juhul peaministri ametist ilma jääda. 2024. aasta sügisel leiavad aset Jaapani valitseva parempoolse liberaaldemokraatliku partei (LDP) juhivalimised, millel riskib madala populaarsusega peaminister kaotusega. LDP juht on traditsiooniliselt ühtlasi ka Jaapani peaminister, kui erakond on parasjagu võimul.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: