X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 671. päev: Ukraina relvajõud hävitasid Krimmis Vene dessantlaeva Novotšerkassk

{{1703565360000 | amCalendar}}
Foto: Telegrami kanal "ASTRA"

Ukraina relvajõud hävitasid Krimmis Vene dessantlaeva Novotšerkassk. Ukraina valitsus esitas parlamendile mobilisatsiooni seaduseelnõu. Ukraina kaitseväe pressiesindaja Oleksandr Štupuni sõnul käivad veel Marjinkas lahingud. Ukraina peastaabi sõnul toimus ööpäevaga pea sada sõjalist kokkupõrget Vene vägedega.

Oluline 26. detsembril kell 21.29:

- Lukašenko: Venemaa on tarninud kogu kokkulepitud tuumarelvastuse Valgevenesse;

- Ukraina peastaap: ööpäevaga toimus pea sada sõjalist kokkupõrget Vene vägedega;

- Zelenski: Vene väed pommitasid Hersoni raudteejaama;

- Ukraina armeejuht pole värbamisega rahul;

- Harkivi oblastis hukkus Vene vägede rünnakus inimene;

- Zalužnõi sõnul on Ukraina väed Marijinkas linna äärealadele taganud;

- Ukraina hävitas 13 Vene drooni 19-st;

- Štupun: võitlus Marjinka eest jätkub;

- Venemaa korraldas droonirünnaku Ukrainale;

- Ukraina relvajõud hävitasid Krimmis Vene dessantlaeva Novotšerkassk;

- Forbes hindas USA viimaste sõjaliste abipakettide sisu Ukrainale;

- Ukraina valitsus esitas parlamendile mobilisatsiooni seaduseelnõu.

Zelenski: Vene väed pommitasid Hersoni raudteejaama

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas teisipäeval, et Vene väed pommitasid Hersoni raudteejaama. Hukkunute arv pole teada.

"Toimus Venemaa rünnak raudteejaamale. Seal oli evakuatsioonirong. Kõik teenistused on sündmuspaigal. Praegu tehakse kindlaks, kui palju on hukkunuid ja vigastatuid. Seal oli palju tsiviilisikuid," lausus Zelenski.

Ukraina siseminister Igor Klõmenko sõnul sai surma üks politseinik, viga sai neli inimest. Raudteejaamas oli pommitamise ajal umbes 140 inimest.

Zalužnõi sõnul on Ukraina väed Marijinkas linna äärealadele taganud

Ukraina sõdurid taganesid Marijinka linna äärealadele, ütles Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi teisipäeval, päev pärast seda kui Moskva väitis, et on linna hõivanud.

"Oleme nüüd liikunud Marinka äärealadele ja paiguti juba asula piiridest välja," ütles Zalužnõi Kiievis ajakirjanikele.

Esimesed Ukraina lendurid läbisid F-16 juhtimise baasväljaõppe

Esimene kuuest Ukraina piloodist koosnev rühm läbis Suurbritannias kuninglike õhujõudude baasväljaõppe ja jätkab nüüd Taanis F-16 hävitajatega lendamise õpet, vahendas portaal Unian Briti valitsuse pressiteenistuse avaldust.

"Koolitus Suurbritannias algas augustis. Kuus kogenud Ukraina pilooti on selle juba läbinud. Veel kümme pilooti-praktikanti jätkavad põhilennuõpet, omandades Suurbritannias lennumeditsiini ja tsentrifuugiõpet," märgitakse raportis.

Lisaks pilootidele läbivad insenerierialadele suunatud koolitused ka kümned Ukraina lennukitehnikud.

Briti kaitseminister Grant Shapps ütles, et tunneb uhkust toetuse üle, mida kuninglikud õhujõud annavad Ukraina järgmise põlvkonna lahingpilootidele ja maapealsetele meeskondadele, kes on esimene kaitseliin Ukraina taeva kaitsmisel.

Aruande järgi on Briti programmi eesmärk anda pilootidele oskused, mis on vajalikud edasiliikumiseks lääne hävitajate oskuskoolituse järgmisse etappi ning õpetada neid lendama vastavalt NATO standarditele.

Suurbritannia jätkab Ukraina pilootide ja maapealsete meeskondade koolitamist 2024. aastal.

Lukašenko: Venemaa on tarninud kogu kokkulepitud tuumarelvastuse Valgevenesse

Valgevene autokraatlik valitseja Aleksandr Lukašenko ütles, et Venemaa on juba tarninud Valgevenesse kogu tuumarelvastuse, mille paigaldamises on ta leppinud kokku Vene president Vladimir Putiniga.

Lukašenko sõnul viidi viimased tarned läbi septembri- või oktoobrikuus.

Venemaa ja Valgevene leppisid kokku Vene tuumarelvade paigaldamises Valgevene territooriumile juba käesoleva aasta 25. mail.

Ukraina armeejuht pole värbamisega rahul

Ukraina kaitsejõudude ülemjuhtaja Valeri Zalužnõi ütles, et ta ei ole rahul värbamiskeskuste tööga.

Ukraina parlament avaldas esmaspäeval eelnõu värbamise reformimiseks. Muu hulgas langetatakse mobiliseerimiseks nõutav vanus 27 eluaastalt 25 aastale.

Eelmisel nädalal ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski, et armeejuhid on teinud ettepaneku mobiliseerida veel 450 000 kuni 500 000 inimest.

Zalužnõi ei soovinud neid arve kommenteerida. "Meil olid üsna auahned eesmärgid 2023. aastal. Ma ei olnud pettunud välisriikide toetuses. See polnud küll sellel tasemel, mida me soovisime, kuid see andis meile võimaluse viia läbi korralikke sõjalisi operatsioone," lausus ta.

Harkivi oblastis hukkus Vene vägede rünnakus inimene

Vene väed tegid viimase ööpäeva jooksul rünnakuid 15 piirkonnas Harkivi oblastis, milles sai surma üks inimene ja vigastada samuti üks. Kahjustada said elamud ja muud ehitised, teatas oblasti politsei.

Hukkunu elas Podolõ külas, mis asub kuue kilomeetri kaugusel Kupjanski linnast. Rünnak tabas tema maja, päästjad leidsid hukkunu varemete alt.

Ukraina peastaap: ööpäevaga toimus pea sada sõjalist kokkupõrget Vene vägedega

Ukraina peastaabi teatel toimus eilse ööpäeva jooksul 98 kokkupõrget Vene ja Ukraina üksuste vahel. Lõviosa Vene rünnakutest toimus Donetski ja Luhaski oblastis.

Nii ründasid Vene väed 40 korda Avdijivka suunal ja 29 korda Lõmani suunal. Lisaks toimus kuus kokkupõrget Kupjanski suunal, kuus kokkupõrget Marjinka suunal ja neli kokkupõrget Bahmuti suunal.

Zaporižžja suunal leidis aset seitse Vene rünnakut.

Ukraina väed jätkavad sillapea laiendmaist Dnepri jõe okupeeritud idakaldal Hersoni oblastis. Vene väed ründasid Ukraina sõdureid ööpäevaga selles piirkonnas edutult 12 korda.

Venemaa teostas ööpäevaga ühe raketirünnaku ja 42 õhurünnakut, samuti tulistasid Vene okupatsiooniväed 56 korda mitmikraketiheitjatest Ukraina sõdurite positsioonide ja Ukraina asulate pihta.

Möödunud ööpäeva jooksul tegi Ukraina õhuvägi neli rünnakut Vene sõdurite ja sõjatehnika koondumispaikade pihta. Samuti tabasid Ukraina raketiväe üksused neli Vene sõdurite ja sõjatehnika koondumispaika, kaks laskemoonaladu ja kolm Vene raketisüsteemi.

Ukraina hävitas 13 Vene drooni 19-st

Ukraina kaitseväe teatel hävitas riigi õhukaitse 13 Vene Shahed-136 drooni, kokku kasutas Venemaa öises rünnakus 19 drooni.

Droone lasti välja Krimmis asuva Balaklava linna ja Venemaal Krasnodarski Krais asuva Primorsko-Ahtarski linna lähistelt.

Droonid hävitati Odessa, Hersoni, Mõkolajivi ja Hmelnõtskõi oblasti õhuruumis.

Štupun: võitlus Marjinka eest jätkub

Ukraina kaitseväe pressiesindaja Oleksandr Štupun eitas Kremli väiteid, justkui oleksid Vene väed Donetski lähedal asuva Marjinka linna hõivanud. Štupuni sõnul käivad veel lahingud linna pärast.

"Meie sõdurid on Marjinka administratiivsete piiride sees, lahing linna pärast jätkub," ütles Štupun.

"Linn on täielikult hävitatud, kuid on vale rääkida Marjinka täielikust hõivamisest [Venemaa poolt]," lisas pressiesindaja.

Vene võimud teatasid esmaspäeva õhtul Marjinka linna hõivamisest, kuid seni pole nende väidete kohta kinnitusi tulnud. Linn asub Donetski lähedal ning seal elas enne Venemaa täiemahulise sissetungi algust 10 000 inimest. Praeguseks on linn sisuliselt hävitatud.

Venemaa korraldas droonirünnaku Ukrainale

Venemaa korraldas öösel vastu teisipäeva järjekordse droonirünnaku Ukrainale. Mõkolajivi linnas oli kuulda plahvatusi.

Pärast kella 22.00 esmaspäeval teatasid Ukraina võimud drooniohust Hersoni, Dnipropetrovski, Kirovohradi ja Tšerkassõ oblastis. Kesköö paiku teatas Ukraina rahvusringhääling Suspilne, et Mõkolajivi linnas oli kuulda plahvatusi.

Hiljem töötas õhuhäire ka Kiievi, Vinnõtsja ja Hmelnõtskõi oblastis.

Samuti teatati teisipäeva hommikul, kell 5.18 raketiohust Kiievis. Õhuhäire lõpetas tööd kell 5.39.

Ukraina relvajõud hävitasid Krimmis Vene dessantlaeva Novotšerkassk

Ukraina relvajõud hävitasid ööl vastu teisipäeva suure dessantlaeva Novotšerkassk, mis oli Vene mereväe Musta mere laevastiku teenistuses, teatas uudisteagentuur UNIAN.

Õnnestumisest teatas Ukraina õhujõudude ülem kindralleitnant Mõkola Oleštšuk sotsiaalmeediakanalis Telegram.

"Ja laevastik Venemaal väheneb!" rõõmustas kindral.

"Seekord läheb Venemaa Musta mere laevastiku lipulaevale Moskva järgi suur dessantlaev Novotšerkassk," jätkas sõjaväelane.

Oleštšuk tänas õhujõudude piloote ja kõiki asjaosalisi nende põhjaliku töö eest.

"Püksid jalga ja kaduge meie Krimmist enne kui on hilja!" lisas kindral.

Õhujõudude andmetel vedas sõjalaev muu hulgas Iraanis toodetud mehitamata õhusõidukeid, millega pommitatakse Ukraina linnu.

Ööl vastu teisipäeva teatasid ajutiselt okupeeritud Feodossija elanikud võimsatest plahvatustest sadamapiirkonnas. Seejärel hakati internetis avaldama fotosid ja videoid suurest tulekahjust. Taustal oli kuulda plahvatuste helisid. Krimmi kohaliku venemeelse sotsiaalmeediakanali andmetel võis õhku lennata Iraanist laskemoona vedanud laev.

Poolsaare okupatsioonivõimud teatasid, et sadamaala piirati sisse, tulekahju lokaliseeriti ja plahvatused väidetavalt peatati.

Krimmi okupatsioonivõimude juhi Sergei Aksjonovi sõnul suri rünnaku tagajärjel üks inimene ja kaks inimest sai haavata.

Uudisteagentuur UNIAN tõi välja, et laev on mõeldud dessandiks niiöelda varustamata rannikul ning vägede ja varustuse transportimiseks meritsi. See on võimeline transportima erinevat tüüpi soomukeid, mille seas tanke.

Aasta 2022 märtsikuus sai Novotšerkassk täiemahulise sõja alguses Ukrainas juba Berdjanski sadama rünnaku käigus kahjustada.

Ukraina sõdurid õppustel Donetski oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/THOMAS PETER

Forbes hindas USA viimaste sõjaliste abipakettide sisu Ukrainale

Ukrainasse saabuvate sõjaliste abipakkide sisu annab ülevaate sõja olukorrast ja aitab ennustada sõjaliste operatsioonide edasisi etappe, vahendas esmaspäeval väljaande Forbes hinnangut uudisteagentuur UNIAN.

Forbesi andmetel sisaldasid näiteks Ukraina vastupealetungi eelõhtul tarnitud abipaketid hulgaliselt soomusmasinaid ja muid Vene vägede vastase pealetungi jaoks vajalikke süsteeme.

Samas sisaldab viimane USA abipakett Ukrainale suures koguses laskemoona, lammutustehnikat ja HESCO kaitsetõkkeid.

"Kuigi paljud neist asjadest olid ootuspärased, siis näitab HESCO tõkete lisamine võimalikku nihet Ukraina sõjalistes jõupingutustes rohkem kaitsekesksuse suunas," märgiti artiklis.

"HESCO sein talub võimsat plahvatust ja peatab enamiku otsetulemürske. Pakkudes nõnda isegi rohkem kaitset, kui betoonsein. Lisaks suudab sõdurite meeskond need kiiresti täita ja luua tõhusalt väga tugeva kaitsepositsiooni mõne tunni jooksul," öeldakse artiklis.

USA sõjaväes on HESCO laialdases kasutuses.

"HESCO tõkete tarnimine Ukrainasse viitab ukrainlaste vajadusele asuda kiiresti kaitsepositsioonile, et tõenäoliselt tõrjuda Vene vägede uus pealetung. Need tõkked annavad Ukraina vägedele võimaluse oma positsioone kiiresti ja tõhusalt tugevdada. Selliseid positsioone on Vene vägedel raske hõivata," kirjutas Forbes.

Ukraina valitsus esitas parlamendile mobilisatsiooni seaduseelnõu

Ukraina valitsus esitas ülemraadale mobilisatsiooni ja sõjaväelise registreerimise parandamise eelnõu, teatas teisipäeval uudisteagentuur UNIAN.

Sellest teatas valitsuse esindaja parlamendis Tarass Melnitšuk.

"Ukraina valitsuse seadusandliku algatuse subjektina registreeris parlament seaduseelnõu "Teatud Ukraina seadusandlike aktide muutmise kohta seoses mobilisatsiooni, sõjaväelise registreerimise ja sõjaväeteenistuse teatud küsimuste parandamisega"," täpsustas Melnitšuk.

"Lisaks registreeris valitsus raadas seaduseelnõu "Ukraina haldusõiguserikkumiste seadustiku ja Ukraina kriminaalkoodeksi muudatuste kohta seoses vastutuse tugevdamisega sõjaliste õigusrikkumiste eest"," lisas poliitik. 

Ukrainas jätkuvad ettevalmistused 500 000 sõjaväelase mobiliseerimiseks, vahendas esmaspäeval portaal Unian.

Ministrite kabinet töötab välja mobilisatsioonireegleid, kirjutas erakonna Rahva Teener parlamendifraktsiooni juht David Arahhamia oma Telegrami kanalis.

"Väejuhatus on esitanud taotluse 500 000 sõjaväelase mobiliseerimiseks. Valitsus töötab välja reegleid," märkis poliitik. Arahhamia lisas, et esmaspäeval pidanuks valitsuskabinet esitama mobilisatsiooni eelnõu, mille kallal see sõjaväe palvel töötab.

"President Volodõmõr Zelenski rõhutas selgelt, et nõuab väeteenistusele terviklikku lähenemist. Lihtsalt uute inimeste värbamine ja praegu teenivate inimeste probleemide mitte lahendamine ei ole lahendus. Parlament ootab valmis dokumenti, mida saab komisjonis arutada. Sõjaväelased vajavad lahendusi oma probleemidele," rõhutas fraktsiooni juht.

Zelenski teatas suurel aastalõpu pressikonverentsil, et sõjavägi tegi ettepaneku mobiliseerida veel 450-500 000 ukrainlast.

Hiljem ütles kaitseminister Rustem Umerov, et Ukraina kaitseväkke on vaja suurt hulka inimesi, et tõsiselt tugevdada rindejoont Vene okupantidega, mille pikkus on üle 3000 kilomeetri.

Sõjalis-poliitiline vaatleja Oleksandr Kovalenko märkis, et Ukrainas on selline hulk inimesi võimalik mobiliseerida aastaga. Ekspert rõhutas, et pärast mobilisatsiooni tuleb inimesi sõjategevuses osalemiseks korralikult ette valmistada.

Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 1010 sõdurit

Ukraina relvajõudude laupäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

- elavjõud umbes 354 960 (võrdlus eelmise päevaga +1010);

- tankid 5899 (+22);

- jalaväe lahingumasinad 10 956 (+37);

- suurtükisüsteemid 8366 (+19);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 934 (+0);

- õhutõrjesüsteemid 614 (+1);

- lennukid 329 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 6458 (+22);

- tiibraketid 1618 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 11 109 (+34);

- laevad / paadid 23 (+1);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1239 (+5).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Marko Tooming

Allikas: BNS/Ukrainska Pravda/Unian/Kyiv Independent/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: