Ida-Euroopa põllumehed protestivad 22. veebruaril riigipiiridel

Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari põllumehed kavatsevad avaldada 22. veebruaril ühiselt meelt Euroopa Liidu põllumajanduspoliitika vastu.
"Teised Euroopa riigid on teretulnud liituma," ütles Tšehhi Põllumajanduskoja pressiesindaja Barbora Pankova Euractivile teisipäeval toimunud põllumeeste kohtumise järel.
"Tänasest kohtumisest osa võtnud põllumeeste ühendused võtsid kuulda meie üleskutset ühinema meie kõigi ees seisvate eksistentsiaalsete probleemidega tegelemiseks," ütles Tšehhi Põllumajanduskoja president Jan Doležal.
Põllumehed kavatsevad sõita piiriületuspunktide juurde, kuigi nad ei täpsustanud, mis kujul protestid täpselt toimuvad.
"[Koostöö] on ainus võimalus pöörata tähelepanu meeleheitlikule olukorrale, millest Euroopa põllumajandus ennast praegu leiab, ning panna Euroopa ja Tšehhi poliitikud surve alla, et [nad] võtaks midagi ette aitamaks põllumehi," lisas Doležal.
Põllumeestel on kolm peamist nõuet. Esiteks soovivad nad, et EL eemaldaks turult Ukraina tollivabad põllumajanduskaubad. Teiseks peaks EL tagama õiglasi hüvitisi põllumeestele keskkonnanõuete kehtestamisel. Kolmandaks kutsuvad põllumehed EL-i üles lihtsustama ühist põllumajanduspoliitikat (CAP) ning vähendama bürokraatiat.
Euroopa Liit on juba teinud järeleandmisi peamiselt Lääne-Euroopas ja Poolas meelt avaldanud põllumeestele, näiteks vabastati põllumehed üheks aastaks põllumajandusmaa kesa all hoidmise nõudest. Samuti võtab Euroopa Komisjon tagasi oma ettepaneku pestitsiidide kasutamise vähendamiseks 50 protsendi võrra 2030. aastaks.
Siiski ei pea paljud põllumehed neid samme piisavaks. Kui komisjon ei paku välja plaani, mis sätestab lahendusi kõikidele põllumeeste mainitud meredele, võivad piiridel kavandatud protestid korduda, lubas Tšehhi Põllumajanduskoda.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Euractiv