Pirita linnaosa uurib, kas sotsiaaldemokraat Hanimägi ikka elab Tallinnas

Pirita linnaosa hakkas uurima, kas Andre Hanimägi ka päriselt elab aadressil, kuhu ta on registreeritud. Vastava taotluse tegi linnaosale Tallinna linnavolikogus Hanimäe asendusliikmena olnud Irina Antonjuk.
Pirita linnaosavalitsus teatas, et alustas menetlust Andre Hanimäe püsiva elukoha asjus. Nimelt pöördus kolmapäeval linnaosavalitsusse kirjaliku taotlusega vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik, kes esindab Irina Antonjukki, kes oli Tallinna linnavolikogus asendusliige.
Peale seda, kui Hanimägi märtsis volikogu liikme volitused, mille ta oli kolmeks kuuks peatanud, taastas, pidi Antonjuk volikogust lahkuma.
Kui sotsiaaldemokraatlikku fraktsiooni kuuluv Hanimägi peaks nüüd segaduste tõttu elukohaga volikogust sunnitama lahkuma, jääks uus võimalik võimuliit ühest häälest volikogus ilma, sest Antonjuk on keskerakondlane. Hanimägi lahkus Keskerakonnast tänavu jaanuaris, volikokku pääses ta 2021. aastal Keskerakonna nimekirjas.
Ühest kohast ilmajäämine tähendaks, et uus võimuliit koos oma liitlastega, kelle hulka kuulub ka Keskerakonna fraktsiooni liige Igor Gräzin, saaks 79 liikmega volikogus kokku 39 häält.
Antonjuki advokaat viitas menetluse alusena taotluses rahvastikuregistri seadusele, kus öeldakse, et rahvastikuregistri mitteaktuaalsete andmete hulka kantakse ebaõiged andmed ja dokumendid.
"Kuivõrd tegemist on mitteaktuaalse kandega ning see selgelt riivab Irina Antonjuki subjektiivset õigust teostada oma mandaati Tallinna linnavolikogus," märgiti linnaosavalitsuse pressiteates.
Antonjuki sõnul kinnitas korteri omanik, et Hanimägi tegelikult korteris ei elanud ning tema sissekirjutuse ajal ei elanud korteris ka teisi inimesi. "Omaniku poolt antud info tõendab, et (rahvastiku)registrikanne oli vormistatud fiktiivselt ega vastanud tegelikule püsivale elukohale," märkis linnaosavalitsus.
Pirita linnaosa vanem Kaido Saarniit (Keskerakond) ütles, et laekunud kirjalikku taotlust menetletakse täie tõsidusega. "Kõigil valijatel peab olema õigus saada esindatud elanikelt saadud mandaadi saanud esindajate kaudu. Oma elukoha andmete esitamine vastuolus seadusest tulenevate nõuetega on oht demokraatiale ja kohaliku omavalitsuse elanike huvide kaitsele," lausus ta.
Hanimägi: see on Keskerakonna meeleheitlik rünnak
Hanimägi nimetas menetlust Keskerakonna meeleheitlikuks rünnakuks, et võin linnas tagasi saada.
"Päris piinlik, kui Pirita linnaosa valitsuses töötav kesknoor saadab ametliku linnaosa teate sellest, kuidas minu keskerakondlasest asendusliige on pöördunud Pirital töötava inimese poole, kelle juurde olin sisse registreeritud. Seda nüüd uurib "täie tõsidusega" keskerakondlasest linnaosa vanem," märkis ta.
Hanimägi märkis, et seaduse järgi peab linnavolikogu liige peab olema sisse kirjutatud vastavasse omavalitsusse ja tema puhul see nii ongi.
"Ma ei ole selle vastu eksinud ning olen juba aastaid elanud pealinnas erinevates kohtades nii üürilepingute alusel kui ka tuttavate omanikega kokkuleppel. Olen olnud Haabersti linnaosa vanem ning valitud Tallinna linnavolikogusse. Minu elu ja töö on juba umbes 10 aastat olnud seotud just Tallinnaga ning maksutulu laekunud just siia," lausus ta.
"Minu sissekirjutus ei ole Pirital, küll aga jätkuvalt Tallinnas ja vastan seadusest tulenevatele nõuetele olla Tallinna linnavolikogu liige ja pealinna inimeste eest seista. /.../ Keskerakonna meediaavaldused näitavad, et nad teavad ka ise, et õiguslikult midagi ette heita ei ole," lisas Hanimägi.
Üks endine keskerakondlane pidi sarnasel põhjusel volikogust lahkuma
Märtsis tuli välja, et Keskerakonnast Reformierakonda üle läinud Maria Jufereva-Skuratovski koht Tallinna linnavolikogus läheb taas Keskerakonna kätte, sest värske reformierakondlane muutis oma sissekirjutust, saadiku uus ametlik elukoht ei asu aga Tallinna linnas. Asjast kirjutas Eesti Ekspress.
"See oli inimlik viga," ütles Jufereva-Skuratovski ise. "Tagasi pöörata polnud enam võimalik, kuna kanne registris juba ilmus. Karm lugu."
Toimetaja: Marko Tooming