Politsei varustusse lisandub retseptiravim naloksoon
Aastaid on narkomaanidele ja nende lähedastele jagatud naloksooni, mis aitab üledoosi korral inimest kuni meedikute saabumiseni elus hoida. Nüüd lisandub naloksoon ka politsei varustusse, sest viimase aastaga on Eestis narkosurmade arv neljakordistunud.
Kõik on harjunud, et patrullpolitseiniku varustuse hulka kuuluvad relv ja käerauad, nüüd lisandub sinna retseptiravim naloksoon, mis aitab sünteetiliste opioide, näiteks nitaseenide üledoosi korral inimest elus hoida. Enne naloksooni ninasprei kasutuselevõttu uuriti, kas politseinikud on valmis seda narkomaanile ninna pihustama.
"Nende hulgas enamikus oli positiivne suhtumine, oldi valmis koolitust läbima. Esimeses etapis oli vabatahtlik naloksooni kätte jagamine ja enamik kolleege soovis seda võtta ja oskavad ka kasutada," ütles Põhja prefektuuri narkotalituse juht Rait Pikaro.
Ideaalis peaks naloksoon olema Pikaro sõnul iga patrulli varustuses, aga esialgu jagatakse seda neis piirkondades, kus on suurem tõenäosus üledoosis inimestega kokku puutuda. Esimesed tuleristsed on ravim juba saanud. Vajadus selle ravimi kasutamise järele on Pikaro sõnul olemas, sest seni pole õnnestunud nitaseenide levikut piirata.
"Eestis on viimased viis aastat narkosurmad kasvanud. Varem me saavutasime väga positiivse trendi, jõudsime 27 narkosurmani aastas, eelmise aasta number oli jälle 117. Neli korda on narkosurmad kasvanud, see peegeldab, et ained on muutunud kangemaks. Sünteetilised opioidid, millega on lihtne üledoosi saada, on meil turul olemas," rääkis terviseminister Riina Sikkut.
Alates 2013. aastast on Eestis narkomaanidele ja nende lähedastele, aga ka narkomaanidega tegelevatele inimestele jagatud naloksoonisüstlaid. Senine praktika näitab, et kõige enam on seda elupäästvat ravimit kasutanud tarvitajad ise kaaslase päästmiseks, aga ka sõltlaste vanemad. Toona oli Eestis fentanüüli epideemia, nüüd nõuab elusid märksa kangem nitaseen.
"See aitab, aga loomulikult peavad kogused olema õiged, sest kui tulid fentanüülid, me saime aru, et on vaja rohkem naloksoonidoose panna, et ühest ei piisa. Nitaseenide puhul on veelgi hullem kui fentanüülidega, doosid peavad olema mitmekordsed," ütles Tervise Arengu Instituudi narkootikumide valdkonna juht Katri Abel-Ollo.
Nii nagu sõltlased peavad üledoosi korral kasutama mitut süstlatäit naloksooni, siis ka ninasprei puhul teaduri sõnul ühest ei piisa.
"Fentanüülide puhul ma sain aru, et kaks-kolm oli selline, mis aitas, aga nitaseenide puhul oleme kuulnud, et viis-kuus on sageli vaja. Seda infot andis meile nitaseenide tulemisel ka Tallinna kiirabi," lausus Abel-Ollo.
Esialgu on naloksoon retspetiravim, aga Sikkuti sõnul peaks see muutuma käsimüügiravimiks.
Toimetaja: Marko Tooming