Silmakliiniku 20 patsienti nakatus protseduuri järel silmapõletikuga
Tallinnas Turman Silmakliinikus nakatus silmasisese süsti protseduuri järel 20 patsienti silmapõletikuga.
Juhtum puudutab 11. detsembril ravimiga Avastin tehtud süste. Tegemist on rutiinse protseduuriga, mis on laialdaselt kasutusel nii Eestis kui ka mujal ning mille eest maksab tervisekassa.
Turman Silmakliinikus tehti 11. detsembril Avastiniga 26 patsiendile kokku 28 süsti. 13. detsembril hakkas ilmnema, et patsiendid on nakatud põletikuga. Kliinikule teadaolevalt ilmnes kaebusi 20 patsiendil, kes suunati Ida-Tallinna keskhaiglasse ravile.
Silmakliinik on võtnud ühendust kõigi sel päeval antud protseduuril käinud patsientidega. Varasematel ja järgmistel päevadel sama ravi saanud inimestel pole kaebusi esinenud.
Põletiku tekke põhjused on selgitamisel. Turman Silmakliinik saatis näidised 11. detsembril kasutatud ravimist Ida-Tallinna keskhaigla laborisse analüüside tegemiseks. Samuti on kliinik peatanud Avastini süstide tegemise kuni asjaolude selgumiseni.
"Täna pole teada, mis põletikupuhangu põhjustas. Palume kõigi oma patsientide ees vabandust ning kinnitame, et teeme igakülgset koostööd juhtumi põhjuste väljaselgitamisel. Kliinik teavitas viivitamatult nii terviseametit kui ravimiametit ning patsiendi ohutusjuhtumite andmekogu," ütles Turman Silmakliiniku juht silmaarst Krista Turman.
Turman Silmakliinikul on sõlmitud vastutuskindlustuse leping ja võimalikud kahjud hüvitab kindlustusandja PZU.
Turman Silmakliinik teeb intravitreaalseid süste alates aastast 2008, viimastel aastatel 7000 süsti aastas. Meditsiinilise kirjanduse andmetel võib silmasisese süsti tüsistusena tekkida sarnane põletik ühel juhtumil iga 2000 kuni 5000 protseduuri kohta.
Turman Silmakliinik tegutseb eraldi asutusena 1. veebruarist 2004. Kliinikus töötab 16 arsti, kaks lastearsti, kuus optometristi ja kaheksa silmaõde.
Toimetaja: Merili Nael