Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina hakkab Kuud uurima, India kosmosesõiduk võttis kursi Marsile

Hiinlaste sond Yutu asus Kuu poole teele.
Hiinlaste sond Yutu asus Kuu poole teele. Autor/allikas: AFP/Scanpix
Hiina saatis eile õhtul edukalt Kuu suunas teele Chang'e 3 maanduri ja Yutuks nimetatud kulguri, mis peaks Kuu põhjapoolkeral maanduma detsembri keskpaigas. Pühapäeva hommikul aga alustas oma 300-päevast teekonda India Marsi-sond.
Hiinlaste veidi üle saja kilo kaaluv Yutu või ka 'jadeiitjänes' hakkab uurima vulkaanilise tekkega Sinus Iridumi kraatrit, vahendas ERRi teadusportaal.

Kulguri instrumendid võimaldavad tutvuda Kuu geoloogiaga ja otsida maandumispaiga lähistel kuni 70 meetri sügavuselt maavarasid.

Yutu tippkiirus on sada meetrit tunnis. Hiinlasi huvitab Kuul nii termotuumasünteesil kasutatava heelium-3 varud kui ka titaani, uraani, haruldaste muldmetallide ja tooriumi varude võimalik kasutamine tulevikus.

Mainimisväärsena kuulub Chang'e 3 instrumentide hulka esimene Kuule viidav teleskoop, mis võimaldab vaatlusi teha nii optilises kui ultraviolettkiirguse spektriosas. Teine ultraviolettkaamera on suuteline registreerima Maa ionosfäärist pärinevat kiirgust, pakkudes võimalust koguda teavet kosmoseilma ja Päikese aktiivsuse kohta.

Ajakirjale Aerospace America antud intervjuus on anonüümseks jäänud USA teadlased samas leidnud, et kulguri kantav teaduspagas ei võimalda Maa kaaslase kohta midagi uut teada saada. Ainsaks uuenduseks võrreldes Nõukogude Liidu ja USA kuuprogrammi käigus selle pinnale viidud maandurite ja kulguritega on Yutu maavarade otsimiseks kantav radar.

Hiinlased tunnistavad aga, et Chang'e 3 eesmärk on pigem mehitatud missioonide ettevalmistamine.

India kosmosesõiduk võttis kursi Marsile

India kanderakett viis sondi nimega MOM ehk Mars Orbiter Mission või indiapärasemalt ka Mangalyaan Maa ümber tiirlema 5. novembril. Otse Marsi poole teele saatmiseks ei jätkunud kanderaketil jaksu.

Eile hommikul pandi ta peamine mootor enam kui 20 minutiks tööle: nii sai kosmosesõiduk piisava hoo sisse, et Maa orbiidilt lahkuda.

Sõidu peamine eesmärk on näidata, et India on tehniliselt võimeline kosmosesõidukeid Marsini toimetama.

Aga Mangalyaanil on täita ka teaduslikke ülesandeid. Muu hulgas püüab ta järele uurida, kas Marsi atmosfääris leidub metaani. Varem on Marsi ümber tiirlevad kosmoseaparaadid planeedi atmosfäärist metaani märke leidnud, aga hiljuti ei õnnestunud NASA Marsi-kulguril Curiosity seda gaasi siiski tuvastada.

Maa atmosfääri-metaan pärineb elusolendite elutegevusest. Seetõttu on hellitatud mõtet, et Marsi atmosfääri metaan võib olla pärit Marsil elutseda võivatelt mikroorganismidelt.

Mangalyaan peaks Marsini jõudma ja selle ümber tiirutama hakkama tuleva aasta 24. septembril.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: