Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa partei saatis välismaist päritolu poliitikutele "ühe otsa lennupiletid"

NPD aktivistid protestisid 24.
NPD aktivistid protestisid 24. Autor/allikas: augustil Berliinis uue varjupaigataotlejate keskuse vastu AFP/Scanpix
Paremäärmuslik Saksa Natsionaaldemokraatlik Partei (NPD) saatis välismaist päritolu poliitikutele "ühe otsa lennupiletid", kutsudes neid pühapäeval toimuvate parlamendivalimiste eel üles "koju naasma".
Roheliste erakonna kandidaat Berliinis Özcan Mutlu esitas saadud kirja kohta avalduse politseile. Sarnase kirja on saanud veel kaks roheliste ja kaks äärmusliku Vasakpartei poliitikut, vahendas uudisteportaal thelocal.de.

"Sellised ähvardused on ebademokraatlikud ega või jääda vastuseta," ütles Mutlu.

NPD poolt Berliinis saadetud mõnitavad libapiletid kandsid kirja "Return Airlines" ("Tagasipöördumise Lennuliinid") ja märget "ühesuunaline". Sihtkohana oli kirjas "kodumaale" ja kuupäeva asemel seisis "kohe". Neile lisatud kirjas süüdistab NPD liige Jan Sturm Türgi ja teiste välisriikide juurtega poliitikuid, et nad püüavad etnilisi sakslasi poliitiliselt mõjutada.

Sõjajärgsel Saksamaal ei ole seni ükski paremäärmuslik erakond ületanud parlamenti pääsemiseks vajalikku viieprotsendilist valimiskünnist, kuid NPD on esindatud kahe liidumaa parlamendis ning saanud õiguse föderaalse valimiskampaania rahastamiseks.

Saksamaa parlamendi ülemkoda hääletas möödunud aasta detsembris selle poolt, et föderaalne põhiseaduskohus NPD keelustaks, kuid see protsess võib venida aastaid.

Kümme aastat tagasi tegi valitsus katse avalikult rassistlik ja ksenofoobne partei seadusevastaseks kuulutada, kuid kuid kohus otsustas, et riigi salaagentide imbumine parteisse on kohtuasja ähmastanud.

Kantsler Angela Merkeli valitsus ei poolda NPD keelustamist, viidates õiguslikele takistustele mis tahes erakonna keelustamiseks ning sellele, et teine ebaõnnestunud katse teeks NPD-le ainult reklaami ning looks neonatslikule parteile märtri staatuse.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: