Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaa tahab äärmuspartei riiklikku rahastamist seadusega takistada

Natsionaaldemokraatliku Partei lipp.
Natsionaaldemokraatliku Partei lipp. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaa siseministri Thomas de Maiziere sõnul kavatseb ta muuta seadust, et paremäärmuslik Saksamaa Natsionaaldemokraatlik Partei (NPD) ei saaks riigilt toetust, kirjutab sealne meedia.

Siseminister on saatnud parlamendiparteide juhtidele plaani lõpetada selliste parteide rahastamine, mis õõnestavad Saksa demokraatiat, vahendas Politico.

De Maiziere sõnul on raske taluda, et NPD-d rahastab riik.

Muudatuse jõustumiseks on sellele vaja parlamendi ülem- ja alamkoja kahe kolmandiku saadikute toetust.

Saksamaa seaduste järgi saavad riigilt toetust kõik poliitilised parteid, mis koguvad üleriigilistel ja Euroopa valimistel vähemalt 0,5 protsenti häältest.

2015. aastal sai NPD 1,3 miljonit eurot toetust. Parlamendis nad esindatud ei ole, kuid nende liikmeid on kohalikes esinduskogudes ning üks liige ka Euroopa Parlamendis.

Jaanuaris otsustas Saksamaa kõrgeim kohtuaste ehk põhiseaduskohus, et NPD-d ei keelustata. Kohus leidis küll, et NPD põhimõtted on inimsust alavääristavad, rassistlikud ja juudivastased ning et partei eesmärgid on vastuolus põhiseadusega, kuid keelustamiseks kohtu hinnangul sellest ei piisa.

Põhiseaduskohtu arvates on NPD niivõrd nõrk, et pole mingeid tõendeid või märke sellest, et partei suudaks ohtlikud eesmärgid ellu viia.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: